Bulgaristan Kırcaali ili ve çevresi Türk ağzı
Turkish dialect of Kırcaali province and its around
- Tez No: 206708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT GÜRGENDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yapılan bu çalışma, Bulgaristan Kırcaali İli ve Çevresi Türk Ağzı'nıesas almaktadır. Tez ?Giriş?, ?İnceleme?, ?Metinler?, ?Sonuç?, ?Sözlük? ve ?Kaynakça? kısımlarından ibarettir. ?Giriş? bölümünde Kırcaali'nin tarihi hakkında bilgi verilmekte ve bölgedeki etnik yapıya değinilmiştir. ?İnceleme? bölümünde Kırcaali ağzının ses bilgisi ve şekil bilgisi incelenip örneklerle pekiştirilmiştir. ?Metinler? kısmında derlediğimiz 23 metin ağız çalışmalarında kullanılan transkripsiyon alfabesiyle yazılmıştır. ?Sonuç? bölümünde Kırcaali ağzının en önemli ses ve şekil özellikleri belirtilmiştir. ?Sözlük? bölümünde Kırcaali bölgesinden toplanan metinlerde geçen kelimelere yer verilmiştir. ?Kaynakça? bölümünde ise tez için faydalanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research which is based on the Turkish dialects of the Kırcaali province and its around. Thesis consists of parts: ?Introduction?, ?Examination?, ?Texts?, ?Conclusion?, ?Dictionary? and ?Reference?. Information was given about the historical structure in Kırcaali in part of ?Introduction?. Furthermore, information was given about the ethnic factors living in the region as well. The phonetical and morpholological structure of Kırcaali dialect was exanimed and supplied with examples in the part of ?Examination?. In the part of ?Text? 23 derived texts were written with transcription alphabet. In the part of ?Conclusion? the phonetical and morphological features of Kırcaali dialect were stated. In ?Dictionary? part the words which were in the texts collected from Kırcaali Turkish dialects. In ?Reference? part the identification of preces used for thesis determinated