Kemana yeni başlayan öğrencilerde tutuş problemleri ve çözüm önerileri
Holding problems and solution advices for the beginners of violin
- Tez No: 206707
- Danışmanlar: DOÇ. ZUHRA MANSUROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yaylı çalgılar ailesinin bir üyesi olan keman, öğrenilmesi çeşitli zorluklar içeren bir çalgıdır. Keman öğrenimine yeni başlayan öğrencilerin çalışmalar sırasında çeşitli problemlerle karşılaştıkları gözlemlenmektedir. Bu problemlerin biran önce aşılması çalıcılık gelecekleri açısından büyük önem taşımaktadır. Keman eğitiminin oldukça uzun bir süreyi kapsadığı göz önüne alındığında karşılaşılan teknik problemlerin en kısa sürede tespiti ve doğru çözümlerin üretilmesi gerekliliği tartışmasız bir gerçektir. Araştırmada alanyazın (literatür tarama) modelindedir. Anket tekniğiyle toplanan bilgiler yüzdelik değerlere dönüştürülerek tablolar halinde gösterilmiştir. Ulaşılan sonuçlar öğrencilere yönelik ve öğretmenlere yönelik olmak üzere iki ana başlık altında değerlendirilerek açıklanmıştır. Yapmış olduğum bu çalışma sırasıyla; Vücudun pozisyonu ve kemanın tutuluşunda,sol elin pozisyonunda ve harekelerinde, sağ elin pozisyonunda, hareketlerinde karşılaşılabilecek teknik problemlerin tespit edilmesine ve çözüm önerilerine yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Violin, which is a member of the stringed instruments family, has some difficulties during the learning process. Beginners of this instrument meet various obstacles at early stages of learning where problems should be solved as quickly as possible for the sake of learners? future careers.Considering that violin learning is a long process, it is vital to find out and solve the technical problems at once. This research was done by using source-scanning metod.Information was gained by survey tecnique, altered into total percentage of issues and shown as tables. Results were evaluated and explained under two major titles; one is for students, the other is for teachers. This study contains solution advices on some possible technical problems which might be seen in the posture of the body, holding the violin and in motions and positions of both right/left hands.