The mystery of return to Bulgaria: Analyzing self-identity construction of bulgarian Turkish immigrant women through their everyday life experiences on the two sides of the border
Bulgaristan'a geri dönüş muamması: Bulgaristan göçmeni kadınların sınırın iki yakasındaki deneyimleri üzerinden öz-kimliklerinin oluşumuna dair bir inceleme
  1. Tez No: 481612
  2. Yazar: GİZEM KILIÇLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, çeşitli zamanlarda Bulgaristan'dan Türkiye'ye göçen ve daha sonra Bulgaristan'a geri dönen ondokuz Bulgaristan Türkü göçmen kadınla, Bulgaristan'ın Kırcaali şehrinde yapılan saha çalışmasına dayanmaktadır. Çalışmanın amacı, Bulgaristan Türkü göçmen kadınların üç farklı zamana yayılan sınırın iki yakasındaki deneyimlerinin geri dönüş kararları ve öz-kimlik oluşumları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmanın önemi ise belirli bir“kültür,”belirli bir“kadın”ve“istemli”göç gibi yerleşik kavramları sorunsallaştırmasıdır. Bu çalışma ayrıca anavatan ve soydaş gibi kavramların da ne kadar muğlak olabileceğini göstermesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is based on the fieldwork that was conducted in Kardzhali district, Bulgaria with nineteen Bulgarian Turkish immigrant women, who emigrated from Bulgaria to Turkey and, then, returned to Bulgaria in various times. The aim of this study is to analyze the effects of Bulgarian Turkish immigrant women's experiences on the two sides of the border that spread three different periods on their decision of return to Bulgaria, and on their self-identity construction. The importance of this research lies in that it problematizes some settled assumptions about“the”culture,“the”woman, and“voluntary”migration. This research also reveals the flexibility of terms such as homeland and ethnic kinship.