Avrupa'da İslam etkisi: Fransa örneği
The Impact of Islam in europe: The French case
  1. Tez No: 206716
  2. Yazar: DENİZ ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 528
Özet
Örnek ülke olarak Fransa'nın seçildiği çalışmada, 1970'li yıllarda Müslümangöçmenlerin Avrupa ülkelerine kalıcı olarak yerleşmesi sonucunda ortaya çıkandeğişim süreci konu edilmiştir. Müslümanların varlığı; Avrupa ülkelerinde vatandaşlık,azınlık, hak ve özgürlükler, laiklik, yabancı düşmanlığı, kültürel ırkçılık, siyasi partisöylemleri, çokkültürlülük, entegrasyon ve asimilasyon gibi kavram ve konulardadeğişime, veya en azından yeni tartışmalara sebep olmuştur. Tezin amacı, önceliklebu değişimi gösterirken, aynı zamanda Fransa'nın değişime direncini veMüslümanların bu süreç içindeki tepkilerini ortaya koymak olmuştur.Müslümanların/ slam'ın Avrupa'nın artık ayrılmaz bir parçası haline geldiğindenhareketle, bugünkü sorunların çözümsüz kalmasının imkansız olduğu vurgulanmayaçalışılmış ve çeşitli öneriler getirilmiştir. Avrupa slamı, Fransa'nın 1905 tarihli kiliseile devleti ayıran yasasında yenilemeye gitmesi, kültürel algılamalarda değişikliğeaçık olunması öneriler arasındadır. Her ne kadar başta Fransa olmak üzere,Müslümanların varlığının baskısıyla oluşan değişim sürecine direnç gösteren ülkelermevcut olsa da, varılan sonuç bu sürecin aslında başlamış olduğu ve Avrupayönetimlerinin yeni vatandaşlarını düşünerek çeşitli düzenlemeler yaptığı ve yapmayıplanladığı olmuştur. Ancak eğitim, ibadet, cami düzenlemeleri ve temsilcikomitelerinin kurulması gibi bazı alanlardaki olumlu adımların yanında, güvenlikendişeleri nedeniyle entegrasyon yerine asimilasyona, çokkültürlülük yerinetekkültürlülüğe yönelmek gibi olumsuz gelişmelerin olduğu da tespit edilmiştir.Sonuçta, zor ve uzun bir sürecin sonunda da olsa Avrupa toplumlarının Müslümanvatandaşlarının varlığını kabul etmesi beklenmektedir.Anahtar Sözcükler1. slam2. Fransa3. Laiklik4. Entegrasyon5. Çokkültürlülük
Özet (Çeviri)
The thesis provides a focus on the process of change which emerged as a result ofthe permanent settlement of Muslim migrants in the 1970s in Europe. France ischosen as a model country. The existence of Muslims gave rise to a radical change,or at least started new discussion topics about consepts and issues such ascitizenship, identity, minorities, rights and freedoms, laicism, xenophobia, culturalracism, discourse of political parties, multiculturalism, integration and assimilation inEuropean countries. Apart from showing this process of change, the thesis also aimsto stress the resistant and conservative French attitute towards change. It tries tofigure out the reaction of the Muslims in this process as well. Because the Muslimshave become an inseperable part of Europe, it is impossible for European states tocontinue with the current problems. European Islam, amendment of the French Lawon the seperation of church and state which dates back to 1905, a more liberalapproach towards cultural change are among suggestions. Although there isresistance and conservatism towards change among European countries, the thesisargues that there is a process of change which has already begun. Taking their newMuslim citizens into consideration, the European governments are makingrearrangements or at least are in the phase of planning. Some of the positive stepsare rearrangements in education, worship, mosques, and representation of theMuslim comunity in a political context. However, resulting from the security concerns,there are also negative developments such as a tendency from integration toassimilation and from multiculturalism to single culturalism. The conclusion of thethesis is, although it is going to be a hard and long period, in the end the Europeansocieties will accept the existence of Islam and the Muslims.Key Words1. Islam2. France3. Laicism4. Integration5. Multiculturalism