Ticaret meslek liselerinde staj yapan öğrencilerin işletmelerde beceri eğitiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm yolları
  1. Tez No: 206735
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmada ?Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerinin işletmelerde beceri eğitiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri ? başlığı altında staja giden öğrencilerin işyerinde karşılaştıkları sorunların düzeyi ve çözüm önerileri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma için anket çalışmasına başlanılmadan önce, literatür taraması yapılarak mevcut durum ve uyulması gereken yönetmelikler belirlenmiştir. Literatür taramasının ardından öğrencilerin sorunları ve çözüm önerilerini tespit etmek amacıyla anket hazırlanmıştır. Anket 2006?2007 öğretim yılında bu okullarda eğitim gören son sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Anket bu okullarda halen staj yapan 283 öğrenciye uygulanmıştır. Cevaplanan anketlerin tamamı analize uygun bulunmuş ve araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Anket aracılığı ile elde edilen veriler SPSS 12.0 programında çözümlenmiş, sorunlara ve çözüm önerilerine ilişkin verilerin frekans, yüzde, standart sapma ve ortalamaları hesaplanarak tabloları oluşturulmuş, ayrıca çapraz tablo karşılaştırmalarında beklentiler ve sorunlara ait ilişkiye de yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimi sırasında ilgili kanun ve yönetmeliklerle kendilerine verilen hakları yeterince bilmedikleri ve kullanamadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study , under the title of ?The problems faced by the students of Commerce High School the level of the problems faced by students during the internship in work places and solutions to the problems are determined. Before making questionaries , the existing situation and the rules to be followed are determined with a close study on the related literature. After the study on the related literature a questionary was prepared for determining the problems of the students and their solutions. This inquiry has been carried out with the students who are stil studying at these schools in the 2006-2007 education year. This inquiry has been implemented with 283 students who are stil studying at these schools. All the answered inquiries have been considered suitable for analysis and have been evaulated within the content of the research. The data derived from the inquiries have been analysed through the computer system of Statistical Package for the Social Sciences (SPSS); problems faced by students during the internship in work places and solutions to the problems have been composed calculating their frequencies, percentages, Standard deviations and average values, more over problems faced by students during the internship in work places and solutions to the problems has been also presented in the diagonal table comprasion As a result of the study , it is stated that the students during their internship Are not aware of the their legal rights and the ones given by the regulations.