Kuran-ı kerimde tekrarlar, yeminler ve mesellerin iletişim açısından değerlendirilmesi
Examining repetitions, oaths and examples of the Koran from the perspective of communication
- Tez No: 206747
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, İletişim Bilimleri, Religion, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Şen, Ayşegül, Kur'an-ı Kerim'de Tekrarlar, Yeminler ve Mesellerin letişim Açısından Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr.Şevki Saka, 221s Kur'an-ı Kerim'de Tekrarlar, Yeminler ve Mesellerin letişim Açısından ncelenmesi Allah-insan arasındaki sözlü iletişiminin en son ürünü Kur'an-ı Kerim'dir. Bu iletişimde kaynak Allah, hedef insan, mesaj ise Kur'an'dır. Güvenilir bir kaynaktan gelen bu ilahi mesaj başta tekrarlar, yeminler ve meseller olmak üzere hem ikna edici hem de etkin iletişim biçimlerinin düzenli bir şekilde işlemesini sağlayacak özelliklere sahiptir. Tekrarlar, etkin bir iletişim için gerekli olan pekiştirme, manayı zihne iyice yerleştirme ve ikna edici iletişim için gerekli olan“ilgi ve dikkat sağlama”gibi çok önemli iki iletişim işlevini yerine getirmektedir. Yeminler, bilgileri teyid ederek, iletişimi başarısızlıkla sonuçlandıracak engelleri ortadan kaldıracak bir nitelik taşımakta, bununla birlikte özellikle sure başlarında bulunan yeminler, ikna edici iletişim sürecinin başlaması için gerekli ilgi ve dikkati sağlamaktadır. Meseller ise ikna edici iletişim sürecinin kavrama aşaması için gerekli ortamı sağlamaktadır. Böylece hedef Kur'an mesajını daha iyi kavrayabilmekte, konular daha iyi anlaşılabilmektedir. Kur'an muhtevası ile ilgili insanların sahip oldukları bilgi yükü yani referans çerçeveleri de bu sayede genişlemektedir.
Özet (Çeviri)
Şen, Ayşegül, Examining Repetitions, Oaths and Examples of the Koran from the Perspective of Communication, Master Thesis, Advisor: Prof.Şevki Saka, 221s Examining Repetitions, Oaths and Examples of the Koran from the Perspective of Communication The Koran is the latest verbal form of communication between Allah and man. In this communication the source is Allah, its destination is man and its message is Koran. The divine message which was sent from a dependable source has the characteristic which provide repetitions, oaths and other subjects in a persuasive manner and ensure processing the active communication forms in s systematic manner. Repetitions fulfill two crucial communication functions like ensuring interest and attention which is essential for a persuasive communication through consolidating the ideas which is indispensable for an active communication and fixing the significance of such ideas in the mind. Oaths play the role of confirming the information and removing the obstacles that may hinder the success of communication. Nonetheless, the oaths which exist particularly at the beginning of some suras provide the interest and attention which is necessary for commencing the process of persuasive communication. The examples of the Koran create the fundamental atmosphere which is necessary for the comprehension stage of the persuasive communication process. The destination not only better comprehends the message of the Koran in this way, but apprehends its subjects better as well. The knowledge, that is to say the reference frames of the humans will also amplify due to their close concern with the contents of the Koran.