Kur'an'ın son dört cüzünde lafzî tekrar olgusu
The phenomenon of verbal repetition in the last four sections of the Qur'an
  1. Tez No: 923011
  2. Yazar: MOTHANNA ALIBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMED ALDYAB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kur'an-ı Kerim, Allah'ın ebedî mucizesi ve insan için eşsiz bir rehberdir. İçerdiği hakikatler ve belâgat sanatları, her zaman insan aklını derinden etkileyerek onun üstünlüğünü ve benzersizliğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada, Kur'an'da yer alan tekrar olgusu ele alınmış ve bu özelliğin yalnızca bir üslup unsuru değil, aynı zamanda anlamı pekiştiren, mesajı güçlendiren ve estetik bir değer katan mucizevi bir yöntem olduğu vurgulanmıştır. Tekrarlar, genelde monotonluk veya ağırlık hissi verebilecek yapılar olarak görünse de Kur'an'da ilahi bir hikmetle şekillenmiş ve okuyucunun zihninde kalıcı izler bırakan bir sanat haline gelmiştir. Araştırma, özellikle Kur'an'ın son dört cüzünde Tûr sûresinden Nâs sûresine kadar yer alan lafzî tekrarları ele alarak, bu tekrarların kelime (harf-isim-fiil) ve cümle düzeylerindeki örneklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu tekrarlar, bağlam içinde yeni anlam katmanları oluşturarak Kur'an'ın derin anlam dünyasına katkıda bulunur ve onun estetik yönünü güçlendirir. Ayrıca, tekrarların oluşturduğu ritmik yapı, dinleyicinin zihninde ve kalbinde derin bir tesir bırakır. Tekrarlar, Kur'an'ın belâgat sanatlarının doruk noktasını temsil ederken, onun hitabet gücünü artıran ve ilahi mesajları etkili bir şekilde ileten bir araçtır. Bu çalışma, tekrarların yalnızca bir edebi özellik olmadığını, aynı zamanda Kur'an'ın mucizevi yönünü yansıtan, estetik ve anlam arasında köprü kuran bir hikmet olduğunu ortaya koymaktadır. Kur'an'daki tekrarlar, hem mesajların zihinde kalıcı olmasını sağlayan hem de okuyucuyu derin bir tefekküre yönlendiren eşsiz bir yöntemdir. Bu bağlamda, tekrarların tefsir ve anlam dünyasındaki hayati önemi bir kez daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an, as the eternal miracle of Allah and a unique guide for humanity, encompasses profound truths and unparalleled rhetorical artistry. Its contents have consistently captivated human intellect, demonstrating its supreme excellence and uniqueness. This study explores the phenomenon of repetition in the Qur'an, emphasizing that it is not merely a stylistic feature but also a miraculous method that reinforces meaning, strengthens messages, and adds aesthetic value. While repetitions are often perceived as structures that may cause monotony or heaviness, in the Qur'an, they are imbued with divine wisdom, transforming them into an art form that leaves a lasting impression on the reader's mind. The research focuses specifically on the verbal repetitions in the last four sections of the Qur'an, from Surah At-Tur to Surah An-Nas, aiming to analyze their examples at the levels of words (letters, nouns, verbs) and sentences. These repetitions contribute to the Qur'an's profound semantic universe by creating new layers of meaning within their contexts and enhancing its aesthetic dimension. Moreover, the rhythmic structure formed by these repetitions leaves a profound impact on the minds and hearts of its audience. While representing the pinnacle of Qur'anic rhetorical art, repetitions also serve as a tool that amplifies the Qur'an's eloquence and conveys divine messages effectively. This study underscores that repetitions are not merely literary devices but reflect the miraculous nature of the Qur'an, acting as a bridge between aesthetics and meaning. The repetitions in the Qur'an are an extraordinary method that ensures the permanence of its messages in the mind and guides readers toward deep contemplation. In this context, the vital importance of repetitions in the fields of exegesis and understanding is reaffirmed.