29 numaralı Edirne şer'iye sicili
Edirne religious court recort number 29
- Tez No: 206787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Osmanlı toplumsal tarihinin aydınlatılmasında önemli bilgiler içeren TerekeDefterleri, ser'i mahkeme kayıtlarının içerisinde yer aldıgı gibi, devlet içerisindeayrıcalıklı bir yere sahip olan askerî sınıftan kisilerin çok oldugu yerlerde bu zümremensupları için ayrı defterler halinde tutulmuslardır. 29 numaralı Edirne Ser'iyeSicili de bu tür defterlerdendir.1640-1642 yılları arasında tutulan defter içerisinde bu dönemde Edirne'debulunan ve meslegi fiilen askerlik olan kisilerin miras kayıtları yanında askerolmayıp devlet tarafından askerî statüde kabul edilen sahısların miras ve mirasçıdökümleri de yer almaktadır.Defterde ismi geçenlerin hayatta iken tasarruflarında bulundurdukları tümesyalar piyasa sartlarında degerlendirilip sahısların bıraktıgı miras, görevli kassâmlartarafından tespit edilmistir. Yapılan bu tespitten sonra terekeden zorunlu harcamalaryapılarak kalan net miktar mirasçılara dagıtılmıstır.Mirasın dagıtılmasından dolayı devletin aldıgı çesitli resimleri de içeren 29numaralı Edirne Ser'iye Sicili (Tereke Defteri)'nde yer alan bilgilerle kisilere aitsosyo-ekonomik degerlendirmeler yapılmıs, bu bilgiler ısıgında dönemin askerîtoplumunun yasamı, refah düzeyi ve devletin bu grup üzerindeki vergi uygulamalarıhakkında genel yargılara varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Heritage Record Book (Tereke Defteri), which contains significant data forthe enlightment of the social history of the Ottoman Empire, was included in therecords of the Religious Courts. Moreover, there were separate record books for themembers of the military class, which had a privileged part within the state. EdirneReligious Court Record Number 29 is one of these record books.This record book, which was recorded between 1640 and 1642, includes theheritage data of the people who were active soldiers at that time in Edirne, as well asthe heritage and heirs records of the people who were regarded in the military status.The property of the people mentioned in the record book was evaluatedaccording to the current market conditions of that time and determined by therelevant tax official. Upon this determination and taking the compulsory expenses,the remaining amount was distributed among the heirs.According to the data recorded in the Edirne Religious Court Record Number29, which also includes the taxes of the state for the distribution of the heritage, asocio-economic evaluation was made for the persons. With the help of thisinformation general statements about the military life, level of welfare and taxapplications of the state for this group were created.