Paul Hindemith'in Viyola Eserlerinin İncelenmesi
Analysing the Viola Works of Paul Hindemith
- Tez No: 206786
- Danışmanlar: DOÇ. ZUHRA MANSUROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada 20.yy'ın önemli Alman bestecisi olan Paul Hindemith ve onun müziğinin dünya literatüründeki yeri ve önemi incelenmiştir. Hindemith'in besteci, violist, eleştirmen ve nazariyatçı olarak müzik tarihine kazandırdığı eserlerin gün ışığına çıkartılması, onun daha iyi anlaşılması ve yorumsal tekniklerin geliştirilmesi adına bu araştırmanın pek çok müzisyene yol göstermesi amaçlanmaktadır. Eskiden beri süre gelen armoni, kontrapunkt, ve tonalite sistemlerinde yeniliklere giderek güçlü bir polifoninin kullanıldığı eserlerinde kendi armoni isteminin kurallarını ortaya koydu. Bu inceleme Ankara Devlet Konservatuvarı'nın da kurucularından olan Paul Hindemith'in daha iyi tanınmasını sağlayacak aynı zamanda eserlerinin icrasında karşılaşılacak zorlukların verilen örneklerle somutlaştırılıp daha kolay icra edilmesine olanak sağlayacaktır. Araştırmanın sonucunda bu müzisyenin viyola eserlerinin, bulunduğunun zamanın koşullarındaki müzik ortamına iyi bir kaynak olduğu saptanmıştır. Böylece bu araştırmanın günümüz viyolistlerine yol gösterici olarak yardımcı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Analysing the viola works of Paul Hindemith. In this study, I examined Paul Hindemith who was one of the most important German composers in the twentieth century and the importance of his music in the world music literature. I aimed to guide to a lot of young musicians by researching his techniques which have been developed and his works which have been gained to the music history by himself as a theorisist, a critic, a violist and a composer; and also by understanding him better. He formed his rules of his own harmonic system in his works using more effective polyphony. He made innovations in the systems of harmony, contrapunkt and intonation that had lasted for many years This study will completely introduce Paul Hindemith who was one of the founders of Ankara State Conservatory and his works will be performed easily by solving some difficulties that will be met. I think his viola works will be good sources for today's music environment.