Azbi Baba, hayatı, sanatı, eserleri, Divan'ı (inceleme-tenkitli metin)
Collected poemsof Azbi Baba,(study-text)
- Tez No: 206788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL MİNE YEŞİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Azbi Baba, 18. yüzyılda yaşamış Bektaşi kültürüne bağlı mutasavvıf bir şairdir.Asıladı Mustafa Ahmet Efendi olan Azbi baba Niyazi Mısri ile tanıştıktan sonra sarayçavuşluğu görevini bırakmış ve Üsküdar İçeren köy'deki Merdivenköy tekkesine şeyholmuştur.Azbi Baba ismini alan şair şiirlerinde dini konuları işlemiştir.Süleymaniye kütüphanesinde bulunan Hacı Mahmut Efendi (3597) Hacı MahmutEfendi (3521) ve Pertev Paşa nüshaları karşılaştırarak tenkitli metin hazırlanılmıştır.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Kütahya'da doğup büyümüşolan Azbi Baba'nın hayatı, sanatı, eserleri ele alınmıştır.İkinci bölümde Azbi BabaDivanı'nın şekil ve muhtema bakımından incelenmesi yapılmıştır.Üçüncü bölümde ise üçnüsha karşılaştırılarak tenkitli metin hazırlanmıştır.Azbi Baba'nın divanı incelenerekAzbi Baba'nın şiirlerinin gün yüzüne çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Azbi Baba, lived in 18 th. Century, he?s a religious poet who is according toBektaşi culture. The real name of Azbi Baba is Ahmet Efendi, one day he meetsNiyazi Mısrı and after that he left the palace sergeant work of him and he startedto work in the dervish lodge in Üsküdar, İçerenköy.The poet who got the name ofAzbi Baba had religious subjects in his poems.In the library of Süleymaniye Hacı Mahmude Efendi (3597), Hacı MahmudeEfendi (3521) and Pertev Paşa writings are prepared as comparision.This work includes three parts. In the first part the life of Azbi Baba who wasborn and grown in Kütahya and his art,life and poets are written.In the secondpart; the Divan of Azbi Baba writings are dealed as desing and subject.In the thirdpart; the third copies are compared and detailed writings are prepared. The aim isto search the poems of Azbi Baba and make his poems known beter.