Demokratik tartışma ortamı açısından izleyici katılımlı televizyon tartışma programlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the television discussion programmes with participation of the viewing in democratic debate atmosphere
  1. Tez No: 206857
  2. Yazar: ESRA FIRATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
Aydınlanma döneminden itibaren kamu, kamuoyu, kamusal alan, demokrasi ve katılım, yasantılarımız için vazgeçilmez kavramlar olarak ortaya çıkmaktadır. Demokrasi kültürüyle olusturulan demokratik tartısma ortamlarında, farklı düsüncelerin de ifade edilebilmesine olanak tanınmaktadır. Demokratik toplumlarda medya, islevlerini yerine getirerek, kamuoyu olusumuna katkı saglarken, aynı zamanda da kamusal bir tartısma platformuna dönüsmektedir. Habermas'ın tanımladıgı ?Burjuva Kamusal Alanı?nda, kamuoyunun olusmasına olanak tanınmıs, elestirel düsünmek, konusmak ve tartısmak öncelik kazanmıstır. Dönüsüme ugrayan kamusal alan dogrultusunda, medyanın sagladıgı kamusal tartısma platformu da kültürel tüketim alanlarından biri haline gelmistir. Televizyon program türleri kapsamında, izleyici katılımlı tartısma programlarının demokratik tartısma ortamı saglama açısından degerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, bu arastırmanın temel sorunu da, izleyici katılımlı tartısma programlarının demokratik anlayısla yönetilerek, herkesin esit kosullarda aktif katılımını saglayıp, saglayamadıgını ortaya çıkarmak olusturmaktadır. Bu sorun temelinde, demokrasi kavramından yola çıkarak, demokratik tartısma ortamı açısından, izleyici katılımlı televizyon tartısma programları degerlendirilmistir. Bu türdeki programlarda tartısılan konular, moderatörün tartısmayı yönetme tarzı, uzman olarak katılanlar, nasıl konusuldugu ve tartısıldıgı, halkın hangi kosullarda katılımcı olabildigi saptanırken, tartısma ortamının niteligini ortaya çıkarmak amaçlanmıstır. Çalısmanın kuramsal bölümlerinde, kamu, kamuoyu, kamusal alan, günden belirleme, kanaat önderleri, esik bekçileri, kitle iletisim araçlarının islevleri, televizyon, teknoloji, ideoloji, tür, televizyon program türleri ve izleyici katılımlı televizyon tartısma programları gibi konular üzerinde durulmustur. Bu amaç dogrultusunda, Türkiye'deki kamusal ve özel televizyon kanallarında yayınlanmakta olan, üç izleyici katılımlı tartısma programı belirlenerek (Siyaset Meydanı, Konusuyorum ve Söz Sizde) içerikleri ve biçimleri hakkında bilgi toplamak amacıyla çözümlenmistir. Arastırmanın son bölümünde ise, izleyici katılımlı tartısma programlarına iliskin sonuç, yargı ve önerilere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
With the age of enlightment puclic, public opinion, puclic sphere, democracy and participation concepts become the indispencible parts of our life. Democratic debate atmosphere, formed with demokratic culture, enable us tostate our different opinions. In democratic communities, media supplement the formation of the public opinion, however it turns to public discussion platform as well. In ?Bourgeois Public Sphere? which is Habermas defined, it is given opportunutiy to the formation of the public opinion and given priority to the critical thinking, speaking and discussion. Public discussion platform tarnsformed in accordence with public sphere and supported by media, become one of the culture consumption area. With in the context of the television programs, participation of the viewing audience programs should be evaluated in the democratic discussion environment. Therefore, the main aim of this study is bring to light to the participation of the viewing audience programs administered with democratic conception, wether everybody attend to these programs as an active participant under same circumstances or not. On the basis of this issue, with the democracy concept, participation of the viewing audience programs are evelueted in democratic debate atmosphere. However, the aim of tis study is to reveal the subjectes wich are discussed in these programs, manners to the moderator?s debate conduct, participator?s roles in the programs and the quality of the debate atmosphere. In the theorical parts of this study, it is dwelled upon subjects such as public, public opinion, public sphere, agenda setting, opinion leaders, gate keapers, functions of the mass media, types of television programs and debate programs with participation of the viewing audience. For this purpose, these discussion programs (such as Siyaset Meydanı, Konusuyorum, Söz Sizde) broadcasting in both public and private chanelles in Turkey are analysed to collect information about their contents and formats. However, in the final chapter of this study, it is given results, estimations and suggustions about participation of the viewing audience programs.