Kauçuk yayların dizaynı
Design of rubber springs
  1. Tez No: 20707
  2. Yazar: FEHMİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Kauçuk yaylar makine elemanı olarak kabul edilir bir seviyeye ulaşmıştır. Bunlar çok değişik tarzda yapılıp ve kolayca imal edilebilinirler. Projelendirme yi yapan kişi kauçuk elastik malzemelerin dökümündeki özellik ve sınırların çok geniş olması nedeniyle yay ve vibrasyon problemlerini başarıyla halledebilir. Kauçuk yaylar makinelerin titreşim yalıtımı ve vibrasyonlu makinaların gürültülerinin bastırılmasında yaygın biçimde kullanılmaktadır. Uygulamada kauçuk yaylar üstün başarı sağlamaktadır. ABD ve diğer ülkelerede bu konuda alınan patentler yapılan çalışmaların yoğunluğunu göstermektedir. Kauçuk yayların konstrüksiyonu hakkında birçok yayın bulunmaktadır. Bunların bir sistem dahilinde derlenip temel ilkelerin kolay uygulanabilmesi için açıklanması teknik elemanlar için yararlı olacaktır. Bu yüksek lisans tezinin birinci bölümünde kauçuk yayların dizaynı ile ilgili temel prensipler tanıtılmaktadır. Hesaplamalarda kullanılacak terimler açıklanmakta kauçuk yaya dizaynı için bir temel oluşturulmaya çalışılmaktadır. îkinci bölümde kauçuk yayların yükleme durumları, mekanik titreşimler, titreşimlerin izolasyonu gibi önemli görülen faktörler açıklanmakta ve konstrüksiyona etkileri araştırılmaktadır. Tezin son bölümünde bazı pratik uygulama alanlarına ilişkin örnekler sunulmakta ve konunun belirginleşmesine çalışılmaktadır. Bu bölüm ikinci bölümde verilen hesaplamaların bir sonucu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DESIGN OF RUBBER SPRINGS Main aim of this thesis is to carry out the design principles of rubber springs used in various technical areas. There are a series of rubber springs whose form ofconstruction has provided to be of fundemental importance. Definition and types of rubber springs, bonded rubber springs, material specification, testing and standards, strength and other basic principles have been explained in Chapter 1. Design fundamentals of rubber springs have been described in Chapter 2. Some applications os rubber spring construction have been given in the last Chapter of the thesis.