Elektrik ark-gazaltı-özlü tel-tozaltı kaynak yöntemlerinin karşılaştırılması ve kaynak maliyeti
- Tez No: 20706
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN YÜKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Gelişmiş ülke ekonomilerinde çok yaygın kullanım alanına sahip olan modern kaynak yöntemleri son zamanlarda ülkemizde de yayılma eğilimi göstermektedir.Kullanılan kaynak yöntemlerinin ekonomik ve teknik özellikleri farklıdır. Son yıllarda »kaynak tekniği alanında önemli araştırma konularından bir tanesi de kaynak işleminin otomasyonudur. Seçilen kaynak usulünün ve bu usulün mekanizasyon derecesinin kalite ve maliyet faktörüne etkisi büyüktür. Üre t im planlaması sırasında en önemli sorunlardan biriside hangi kaynak tekniğinin kullanılacağı konusudur. Her kaynak işlemi ve her kaynak ile birleştirilmiş çeşitli ünite yapımlarında gerekli olan kaynak maliyetini düşürmek için her türlü gayret sarf edilmelidir. Pek çok maliyet analizi çalışmaları elektrik ark kaynağını, tozaltı ve gazaltı kaynakları ile mukayese etmeye yöneliktir. Yapılan çalışmalar sonucunda elektrik ark kaynağının bu usuller içinde kullanımı en pahalı olan yöntem olarak ortaya çık tığını göstermektedir. Bu maliyet analizleri ayrıca kaynak işlerine ilişkin i- haleler için, yoğun programlarla ilgili fiyat tespiti için, kaynaklı yapıların kıyaslanması ve rekabet prosesleri için maliyet tahminlerini tespit etmektede kullanılır. Burada elektrik ark, gazaltı ve tozaltı kaynaklarının ekonomik, teknik ve kullanım açılarından mukayesesini çalışmalara ışık tutmak amacıyla birçok tablo, grafik ve şekillerle açık lamaya çalıştık. Üretim aşamasında kullanılması gereken en uygun yöntemin hangisi olduğuna karar veren kişilerin seçiminde kolaylık sağlayacağı kanısındayım. Ayrıca üretim esnasında kullanılan kaynak yönteminin maliyetinin hesaplanmasında da vermiş olduğumuz formül ve örnekler yardımcı olacaktır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Modern welding methods that have a wide field of application in the economy of the developed countries have recently shown a progress in our country, as well. The economic and technical specifications of the welding methods used are different. In the last few years, one of the most important research subjects about the welding techniques is the automation of the welding operation. The selected procedure and the mechanization degree of this procedure have great effect on the factors of quality and cost. During production planning, one of the most important problems relates to which welding technique is to be used. In order to decrease the cost of welding that is necessary for each welding operation and for the construction of various units that have been joined by the welding process, all the efforts should be spent. Many of the cost analyses aim at the comparison of the arc welding, gas welding and powder flux welding. At the end of the studies that have been carried orut,it has been found that the arc welding process is the most expensive method with in these procedures. These cost analyses are also used for tenders related to the welding processes and for the determination of prices related to the intensive programmes. They are also used for carrying out a comparison between the welded constructions and for determination of cost estimates of competition processes. Here, in order to highlight the economic, technical and usage aspects of the electrical arc welding, gas welding, powder flux welding and for making a comparison between each of them, we tried to explain by the help of many tables, graphs and figures. I think that this will provide easiness for those who will make a choice for the most suitable method by making a decision at the stage of production. Besides, the formulae and the examples that we have given will also be helpful for making the cost calculations analysis of the welding method that is used during production.