Asgari ücretli ailelerin gıdaya ayırdıkları bütçenin ve gıdaları tüketim sıklıklarının belirlenmesi
Low income families in order to detect their budget for nutrition and the most food their consume
  1. Tez No: 207095
  2. Yazar: ALİ HAYDAR KOCAKAHYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELEK YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET ASGAR ÜCRETL ALERN GIDAYA AYRIDIKLARI BÜTÇENN VE BESNLER TÜKETM SIKLIKLARININ BELRLENMES KOCAKAHYA, Ali Haydar Yüksek Lisans Tezi Tez Danısmanı: Yrd. Doç. Dr. Melek YAMAN Mayıs-2007 Bu arastırma, asgari ücretle geçinen ailelerin en fazla tükettikleri besinler ve gıdaya ayırdıkları bütçenin tespiti amacıyla yapılmıstır. Arastırma, Bursa ili negöl ilçesinde bulunan 4 tekstil fabrikası çalısanları üzerinde yürütülmüstür. Çalısmaya, tesadüfü örneklem yöntemi ile asgari ücretle çalısan isçiler arasından seçilen 20 yas üzeri ve evli 350 isçi dahil edilmistir. Ancak arastırmada geri dönüsüm tam olarak saglanamamıs ve 277 ankete ulasılmıstır. Aileler arasında besin tüketim sıklıklarında fark olup olmadıgı ki-kare testi ile kontrol edilmistir. Arastırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmistir. Arastırma sonucunda 1) Arastırmaya katılan asgari ücretli bireylerin %45.5'i erkek, %54.5'i ise kadındır. Aynı zamanda bireyler en fazla 40-49 (% 43.5) yas arasındadır. Bireylerin %41.8'i 300-599 YTL aylık gelire sahiptir. Bireylerin sadece %17.3'ü 900 YTL ve daha fazla gelire sahiptirler. Özellikler ailelerde es ve çocukların yaklasık %55.0'ının çalısması, ailelerde toplam geliri asgari ücret seviyesinin üzerine çıkarmıstır. Arastırmaya katılan asgari ücretli bireylerin %41.4'ü toplam gelirlerinin %21-30 arasını aylık besin harcamalarına ayırmaktadır. 2) Bireylerin %72.2'si ögün atladıklarını ifade etmislerdir. En fazla atlanan ögün ise ögle yemegidir. Evde en fazla hazırlanan besinler; tursu (%96.0) ve konserve (%83.7)'dir. Bulgur ve kavurma (%25.4) ise evde en az hazırlanan besinlerdir. 3) Aileler tarafından en fazla tüketilen tahıl yemekleri sırasıyla çorba, makarna, pirinç pilavı, börek ve çörektir. 4) Hem ögün aralarında hem de ögünlerde bireylerde alkol tüketimi oldukça düsüktür. Hergün en fazla tüketilen yiyecekler sırasıyla meyve, seker, bisküvi ve kuruyemisdir. Ayrıca bireylerin kahvaltıda hergün tükettikleri yiyecek ve içecekler sırasıyla çay, zeytin, peynir-çökelek ve bal-reçel-pekmezdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LOW INCOME FAMILIES IN ORDER TO DETECT THEIR BUDGET FOR NUTRITION AND THE MOST FOOD THEIR CONSUME KOCAKAHYA, Ali Haydar Master Thesis Thesis Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Melek YAMAN May-2007 This research has done on low income families in order to detect their budget for nutrition and the most food their consume. This research has performed in negöl on four textile fabrics. This work has performed on over 20 ages and married 350 workers by using casual exemplificiation method. Scannig method has used while performing this research. However , recycling didn?t provide in this research exactly and reached 277 survey. Nutrition consumption differences between the families controlled by using chi-square test. In this research the meaningfulness level accepted 0.5. End of the research 1) Low income persons who have participeted this research , 45.5 percent is men, 54.5 percent is women . At the same time the persons are mostly between the ages 40-49 (43.5%). 41.8% of the persons have 300-599 new Turkish Liras income per month , only 17.3% of these persons have 900 new Turkish Liras and over income. Especially, in this families 55.0% of wife and children works so their total income reaches above the minimum wage.41.4% of these minimum waged persons who have participated this survey just spend 21-30% of their total income to monthly nutrient expenses. At the same time, the families spend average 29.3% of their total income to the nutrient. 2) 72.2% of these persons had declared that they skip meals. The mostly skipped meal is lunch.Home made nutritions are mostly 96.0% pickle and 83.7% canned. Boiled and pounded wheat and braised meat is 25.4% so they least prepared at home. 3)The mostly consumed careal meals by families are soup, macaroni, rice, patty and tea bread. 4) At meals and between meals alcohol consumption of the persons is very low. Everyday mostly consumed eats are fruit,sugar,biscuit and nuts. Besides,the persons that they consume eats and drinks in the breakfast are tea, olive, cheese, honey, jam and boiled grape juice.