European and American policies over Israeli-Palestinian conflict in comparative perspective: 1993-2003
İsrail-Filistin uyuşmazliği üzerindeki Amerikan ve Avrupa politikalarinin karşilaştirilmasi: 1993-2003
- Tez No: 207094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞUHNAZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Temel küresel sorunlar üzerindeki transatlantik farklılıklar akademik çevrelerde çok sık tartışılan bir konu olma özelliği taşımaktadır. Orta Doğu bölgesinin dünya politikasındaki yeri ve İsrail-Filistin uyuşmazlığının bölge içindeki önemi düşünüldüğünde, bu tartışmaların önemli bir bölümü Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Filistin sorununa yaklaşımlarına ayrılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, İsrail-Filistin uyuşmazlığı konusunda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği arasındaki fikir ayrılıklarını yakından incelemektir. Bu çalışma ile hedeflenen bir diğer amaç ise, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği arasındaki politika farklılıklarının nedenleri ve sonuçları hakkında daha sağlam bir anlayış geliştirmektir. Bu nedenle, bu çalışma kapsamında transatlantik politikalar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar detaylı olarak tahlil edilmiştir. Son olarak, transatlantik farklılıkların önemi konusunda fikir yürütmeden önce, bu farklılıkların çözümlenme olasılığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transatlantic differences over the main global issues have been a constant item of discussion in the academic circles. A significant part of these discussions have been devoted to the diverging approaches of Europe and the United States over the Israeli-Palestinian question due to the centrality of the conflict in the Middle East and the importance of the region in world politics. Aim of this thesis is to examine to what extent there is a transatlantic split regarding the positions of the United States and the European Union concerning the Israeli-Palestinian conflict. It also aims to have a better understanding of the causes and origins of the different policies conducted by the two sides of the Atlantic. In this respect, divergences and convergences of American and European foreign policies will be analyzed. Finally, prior to analyzing the significance of the split for the future of the conflict and the region, whether the transatlantic split is bridgeable or not is going to be discussed.