Türk emniyet teşkilatında kullanılan bilgi sistemlerinin incelenmesi ve çözüm önerileri
An experiment in the Turkish national police's information systems and solution suggestions
- Tez No: 207116
- Danışmanlar: PROF. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET TÜRK EMNİYET TEŞKİLATI'NDA KULLANILAN BİLGİ SİSTEMLERİNİN İNCELENMESİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Çetinkaya, Cemil Yüksek Lisans, Büro Yönetimi Eğitimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. İzzet GÜMÜŞ Nisan - 2007 Bu araştırma ile Emniyet Teşkilatı'nda tam olarak bütünleşik bir büro otomasyon sisteminin hala bulunmayışı ve bilişim sistemleri üzerine yapılan yatırımların, sorumlu daire başkanlıkları tarafından yapılmasından dolayı kullanılan bilgi sistemlerinden daha etkin yararlanılması incelenmiştir. Ayrıca diğer acil işler ve özellikle PolNet'in eksikliklerinin tamamlanması aşamasının daha önemli olması ve EGM Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığında uzman personelin yeterli sayıda bulunamamasından dolayı bütünleşik bir büro otomasyon sistemini kurma çalışmasının geciktiği görülmüştür. Bu araştırmada sunulan önerilerle Emniyet Teşkilatı'nda bulunan bilgi sistemi uygulamaların daha etkin kullanılabilmesi için personelin çalışma koşullarının ve çalışma yerlerinin düzenlenmesi ayrıca çalışanların veriminin artırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde tezimizde Bilgi sistemi ile ilgili genel ilkeler, ikinci bölümünde Türk Emniyet Teşkilatının geçmişten günümüze kullandığı sistemler, araştırmanın son bölümünde de sonuç ve öneriler geniş bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPERIMENT IN THE TURKISH NATIONAL POLICE?S INFORMATION SYSTEMS AND SOLUTION SUGGESTIONS Çetinkaya, Cemil Master Thesis, Office Management Education Department Chair: Professor Dr. İzzet GÜMÜŞ April - 2007 Within the working producers of Turkish National Police there has not still been an integrated bureau automation system. Existing information systems are not utilized due to the fact that the investments on information systems are made by the responsible departments. In addition, since there are many critical duties, including the filling the gaps and accomplishing the lacks of PolNet and there is no sufficient number of experts working at IT Department, it is explicitly seen that a study to set up an integrated bureau automation system has delayed. Consequently, in this study it is aimed to improve the working conditions and the working environments of the personnel in order to use the applications of information systems in Turkish National Police effectively and efficiently. In the first part of the study general principles of the information systems, in the second part of the study the systems having been used since the foundation of Turkish National Police, in the last part of the study conclusion and recomendations were explained in detail.