Niyazi berkes'in çağdaşlaşma ve eğitim ile ilgili görüşleri
The views of niyazi berkes related to modernization and education
  1. Tez No: 207117
  2. Yazar: SEYHAN SARP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR, PROF.DR. TAYYİP DUMAN, PROF.DR. ÜLKER AKKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Tarih, Education and Training, Sociology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu a rastırmada Niyazi Berkes'in Çagdaslasma ve Egitim kavramına bakısı içerisinde Cumhuriyet döneminde toplumsal degisim süreci, bu sürecin sosyal tarihe yansımaları ele alınacaktır. Arastırmanın evrenini, Niyazi Berkes'in Çagdaslasma ve Egitim kavramlarına olan bakısı odak noktası olusturmaktadır. Bu arastırma kapsamında Niyazi Berkes'in eserleri ve onun hakkında yazılan yazılar incelenmistir. Modernlesme/çagdaslasma/batılılasma gibi farklı sekillerde ifade edilen çagdas olma çabamız, iki asırdır devam eden maceralı serüvenimizdir. Bu kavramlarla ilgili sosyal bilimler alanında düsünürlerimiz çok farklı tanımlamalarda v e tespitlerde bulunmuslardır. En önemlilerinden biri de; süphesiz Niyazi Berkes'tir. Niyazi Berkes'in düsünceleri ve çalısmaları çok degisik nedenlerden dolayı yeterince anlasılamamıs ve tanıtılamamıstır. Kendisini ?Atatürk çocugu? olarak tanımlayan ve Cumhuriyet dönemini yasayan bir aydın olarak Berkes'in düsünceleri, çagdaslasma sürecimiz ve egitim sistemimizin dönüsümü açısından önem arz etmektedir. Arastırma sonucunda: 1. Türk düsünce hayatının en tartısmalı konularından olan Çagdaslasma kavramına farklı ve özgün bir yaklasım getiren Niyazi Berkes'in Türk düsünce tarihindeki yerinin ve öneminin yeterince incelenmedigi görülmüstür. 2. Türk Modernlesme sürecini yakından gözlemleyen Niyazi Berkes'in, Çagdaslasma sürecini, ?tamamlanamamıs bir proje? olarak degerlendirdigi görülmüstür. Niyazi Berkes'le ilgili çalısmaların önyargılardan uzak bir biçimde akademik anlamda artması toplumsal degisme sürecinin problemlerini anlamamız konusunda yeni zihinsel açılımlar saglayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research the point of view of Niyazi Berkes into modernization and education in republic period, the social variation process and the reflection of this process into social history will be examined. The environment of research consists of Niyazi Berkes is focus on modernization and education concepts. In this research scope the work of arts of Niyazi Berkes and writings written about him had been looked through. The effort of being modern stated in different forms as modernization/contemprorary/westernize, has been adventurous escapade which has continued for two centuries. Based on to these concepts, our intellectuals in social field have stated very different explanations and conclusions. One of the most important of them is undoubtely Niyazi Berkes. Because of a variety of reasons the opinions and works of Niyazi Berkes has not been understood and introduced. Defining himself as ?Atatürk?s child? and living as an intellectual in republic period, the opinions of Berkes present importance for the transformation of our modernization process and education system. At the end of research; 1. Niyazi Berkes, who has brought a different and original approach to one of most controversial topics of Turkish conception life of modernization concept and his position and importance in Turkish conceptual history,has been looked over adequately. 2. Niyazi Berkes, who evaluated the modernization process as a ?not being completed Project? ,observes Turkish modernization process shortly. The works related with Niyazi Berkes raising far away from prejudices will provide new mental openings about understanding the problems of social variation process.