İlköğretim II. kademe öğrencilerinin dua anlayışlarının çeşitli değişkenler açısından incelenemsi.
The examining of the understanding of prayer of second level of primary school students in terms of some independent variables
  1. Tez No: 207308
  2. Yazar: MEHMET AYAS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalısmada ilkögretim II. kademede ögrenim gören ögrencilerin dua anlayıslarının, cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü ve ailenin aylık gelir düzeyi degiskenlerine göre incelenmesi amaçlanmıstır. Arastırma 2003-2004 ögretim yılında Samsun )li Milli Egitim Müdürlügü'ne baglı merkez ilkögretim okullarında ögrenim gören ögrencileri kapsamıstır. Veriler ögrencilerden anket yolu ile elde edilmistir. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile ki-kare testi uygulanarak degerlendirilmistir. Sonuçta, genel olarak ilkögretim II. kademe ögrencilerinin dogru bir dua anlayısına sahip oldukları tespit edilmistir
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the understanding of prayer of the second level of primary school?s students from point of sex, grade level, type of school and the level of monthly salary. The study covers the students attending at various primary schools belonged to the directorate of National Education of Samsun in 2003-2004 academic year. The data were obtained from students by conducting a questionnaire. These data were evaluated by using the SPSS Program with the Chi Square. The study concludes that the second level of primary school?s students had generally a correct understanding of prayer