Avrupa Birliği ve Türkiye'de motorlu taşıtlar ve akaryakıt üzerinden alınan Kdv ve Ötv'nin analizi
Analysis of Vat and excise duty collected from motor vehicles and liquid fuel in Turkey and EU
- Tez No: 207316
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Çalısmamızda KDV ve ÖTV'nin dolaylı vergiler içindeki payları, motorlu tasıtlar ve akaryakıt üzerinden alınan KDV ve ÖTV'nin vergi gelirleri içindeki payı ve bu payların Avrupa Birligi ülkeleri ile karsılastırılmasına yer verilmistir. Ayrıca Avrupa Birligi ülkelerinde KDV ve ÖTV'nin oran yapısı, motorlu tasıtlar ve akaryakıt üzerinden alınan KDV, ÖTV ve diger vergiler ile bunların uygulamalarının Türkiye ile kıyaslanması, yasanan sorunlar ve çözüm önerileri ele alınmıstır. Motorlu tasıtlar ve akaryakıt üzerinden alınan KDV ve ÖTV dolaylı vergilerdendir ve akaryakıt satısından elde edilen ÖTV' nin tutarı; üç milyonu askın gelir ve kurumlar vergisi mükellefinin ödedigi verginin yaklasık iki katıdır. Türkiye'de toplam vergi gelirler içinde dolaylı vergilerin payı dolaysız vergilerden fazladır. Bu durum vergilemede adalet ilkesine ters düsmektedir. Avrupa Birligi ülkeleri ile karsılastırıldıgında motorlu tasıt ve akaryakıt üzerinden alınan KDV, ÖTV ve diger vergiler açısından gelir dagılımı ile ters orantılı bir durum izlenmektedir. Kisi basına düsen milli gelir Türkiye'nin birkaç katı olan AB ülkelerinde motorlu tasıtlar üzerinden alınan vergi Türkiye'nin onda biri yada beste biri düzeyindedir. Ayrıca pek çok AB ülkesinde motorlu tasıtlar üzerinden ÖTV alınması uygulamasına rastlanmamaktadır Türkiye'de vergi gelirlerini artırmak için en sık basvurulan yollardan biri akaryakıt ve motorlu tasıtlar üzerindeki vergi oranlarını yükseltmektir. Özellikle akaryakıt üzerinden alınan ÖTV'nin üzerinden KDV de hesaplanması akaryakıt kaçakçılıgını tesvik etmektedir. Vergi sisteminde adaletin saglanması ve Avrupa birligi ülkeleriyle uyumu yakalamak açısından motorlu tasıtlar ve akaryakıt üzerinden alınan KDV ÖTV ve diger vergiler açısından bir düzenleme yapmak yoluna gidilmelidir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, mentioning about shares of VAT and Excise Duty in direct taxes, shares of VAT and Excise Duty collected from motor vehicles and liquid fuel in tax income and comparing these shares to EU countries. Besides, structure of VAT and Excise Duty rate, comparing VAT, Excise Duty and other taxes which collected from motor vehicles and liquid fuel and its applications, problems and solution suggestions. The VAT and Excise Duty taken from motor vehicles and liquid fuel are indirect taxes and the amount of Excise Duty obtained from liquid fuel sales is double size of the taxes which over three million income tax and corporation tax payers paid. In Turkey share of direct taxes in total tax income is more than indirect taxes. This situation is opposite to tax equality. When compared with EU countries, an inversely proportional characteristic determined in terms of VAT, Excise Duty and other taxes which are collected from motor vehicles and liquid fuels. In EU countries whose per capita income is several times more than Turkey, motor vehicle taxes are one tenth or one fifth of Turkey?s. Besides in EU countries there is no application about taxation of motor vehicles by Excise Duty. One of the most practiced ways to increase the tax incomes in Turkey is to increase tax ratios on motor vehicles. Especially the VAT collected from the Excise Duty is promoting liquid fuel fraud. In order to provide equity in tax system and harmonize with EU countries; arrangements should be made in VAT, Excise Duty and other taxes collected from motor vehicles and liquid fuels.