Osmanlı kaynaklarına göre Fransa'nın Tunus'u işgali
Tunısıa conquer of France Accordıng to Ottoman's resource
  1. Tez No: 207315
  2. Yazar: EROL KARCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tunus, XVI.yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girdikten sonra idari olarak muhtelif safhalar geçirmistir. Bir süre asker-pasalar tarafından yönetilen Tunus daha sonra dayılar ve beyler tarafından yönetilmistir. Bu yönetim biçimi, merkezden uzak olması, Avrupalı devletlerin emperyalist politikaları ve Osmanlı Devleti'nin zayıflıgı gibi nedenler, Tunus üzerindeki Osmanlı hakimiyetinin zayıflamasına yol açmıstır. Osmanlı Devleti'nin XIX.yüzyılda içerisinde bulundugu zayıf durum Avrupalı devletlerin topraklarına saldırılarını arttırmıstır.Avrupalı devletler Osmanlı topraklarını paylasmak için uzlasma siyaseti izlemislerdir.Tunus'un isgali de bu politikanın bir sonucudur.1830'da Cezayir'i isgal ettikten bir Kuzey Afrika devleti olma özelligini de kazanan Fransa hem Cezayir sömürgesinin güvenligini saglamak hem de Dogu ve Batı Akdeniz arasında stratejik öneme sahip bir ülke olan Tunus'u ele geçirmek için gözünü buraya dikmistir.Tunus üzerinde talya ile kıyasıya bir mücadeleye girisen Fransa aradıgı fırsatı 1878 Berlin Kongresi'nde elde etmis ve Cezayir-Tunus sınırındaki önemsiz bir olayı bahane ederek Tunus'u isgal etmistir. Osmanlı Devleti ve talya ise bu olayı sadece protesto edebilmistir. sgal sonrasında Tunus'taki isyanları bastıran Fransa bu ülkede kendi yönetim anlayısını yerlestirerek 1956 yılına kadar Tunus'u yönetmistir
Özet (Çeviri)
Tunisia has gone under diverse stages in administrative area in the second half of XVI century after being dominated by Ottoman Empire. After being governed by military-pashas for an amount of time, Tunisia has later been governed by collateral lines and chieftains. The reasons such as this government method, being away from the centre, the imperialist strategies of European countries and the weakness of Ottoman Empire, has led to the weakening of Ottoman?s dominance on Tunisia. The weak state of Ottoman Empire in XIX century has encouraged European countries in increasing their attacks to Ottoman lands. European Countries had employed conciliatory strategies in sharing Ottoman territories. Invasion of Tunisia is an outcome of these strategies. France who has become a North African country after invading Algeria has been longing to posses this territory both to gain the trust of its Algeria Colony and to capture Tunisia which is strategically important between East and West Mediterranean. France who had an immense competition with Italy on the same cause Tunisia had been able to get the chance to realize its objectives with Berlin Congress in 1878 and had invaded Tunisia using the excuse of an unimportant dispute in Algeria-Tunisia border. Ottoman Empire and Italy have only been able to protest the incident. After dealing with the riots within Tunisia, France had employed its governing understanding in this country and had governed Tunisia until 1956.