Türkiye finansal raporlama standartlarının finansal tablolar üzerine etkileri ve göller yöresindeki kobilerde muhasebeden sorumlu yöneticiler üzerine bir araştırma
Impacts of Turkish financial reporting standards on financial statements and a research about smes accounting managers in the lake district area
  1. Tez No: 207324
  2. Yazar: OZAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN USUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalısma uluslararası alanda ve Türkiye'de muhasebe alanında yerini alan finansal raporlama standartları ve finansal raporlama standartlarının etkilerini ele almaktadır. Genellikle muhasebe uygulamalarına ve finansal raporlamaya muhasebe ilkeleri ısık tutmaktadır. Hızla gelisen küresellesme ile muhasebe uygulamalarında ve finansal raporlamada ülkeler arası farklılıklar muhasebe standartlarını gündeme getirmistir. Uluslararası örgütler öncülüğünde hazırlanan Uluslararası Finansal Raporlama Standartları(UFRS) isletmeler, muhasebeciler, akademisyenler ve tüm kamuoyu için önemli bir konudur. Ülkemizde de yetkili kuruluslar bu gelismelere paralel olarak uluslararası uyumu sağlayan standartları uygulamaya koymuslardır. Yayımlanarak uygulamaya geçen standartlar isletmelere muhasebe uygulamalarında yol gösterici olma özelliği tasımaktadır. Finansal tablolar, standartlara bağlı kalınarak hazırlandığı takdirde, farklı ülkelerdeki isletmelerin standartlara bağlı kalınarak hazırlanmıs finansal tabloları ile karsılastırılabilmesi daha doğru ve güvenilir sonuçlar verecektir. Türkiye Finansal Raporlama Standartları(TFRS)'nın finansal tablolar üzerine etkileri bu çalısma kapsamında açıklanarak, Göller Yöresi'nde yer alan KOB? niteliğindeki isletmelerin yöneticilerinin TFRS'ye bakıs açıları ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
This thesis contains, financial reporting standards which take part in the international and national framework of accounting, and effects of financial reporting standards. Generally, accounting principles enlighten the accounting practises and financial reporting. With rapidly growing globalization and transnational differences about accounting practises and financial reporting uncover the accounting standards. International Financial Reporting Standards(IFRS), prepared by international organizations, are significant subject for business corporations, accounting staffs, academicians and all public. Also in our country, authorized bodies, put into practise the standards that provide international harmony in paralel with this developments. Standards, promulgated and being applied, have feature of guiding principle in accounting practises to corporations. If financial statements prepare held to these standards, these financial statements can be correctly and truthful comparisoned with the financial statements of different countries that aplly standards. In this thesis, the effects of Turkish Financial Reporting Standards(TFRS) on financial statements were clarified and perspectives of SME?s managers about TFRS in the Lake District area, were introduced.