Avrupa Birliği mali ve turizm politikaları, Türkiye turizm endüstrisine olası etkileri, Antalya iline yönelik uygulama
European Union financial and tourism policies, their probable effects on Turkish tourism sector, and application in the city Antalya
- Tez No: 207325
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEVLÜT KARABIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İstatistik, İşletme, Tourism, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde, AB'nin çoğu alanda geliştirdiği ortak politikalar (Adalet ve "çişleri, Bilgi Toplumu, Bütçe, Çevre, Eğitim, Öğretim ve Gençlik, Enerji, Ekonomik /e Parasal İlişkiler, Genişleme, İşletmeler, Gümrük, Güvenlik ve Dış Politika, İç 3azar, İnsan Haklan, İnsani Yardım İstihdam , Kalkınma, Kültür, Tarım, Rekabet, Jlaşım, Vergilendirme, Yolsuzluk) günümüz koşullarına uyum süreçlerini ve geleceğimizi şekillendirmeyi amaç edinerek hazırlanmaktadır. Bu ortak politikalar çerisinde geliştirilmesi için çok çaba harcanan ancak bazı sıkıntılardan dolayı henüz ^erçekleşemeyen tek konu turizm politikası olmuştur. Avrupa Birliği'nin mali politikaları uzun süredir gündemde olsa da çoğu sektörümüzdeki işletmeler, sivil toplum Örgütleri, belediyeler, üniversiteler, diğer sğitim kurumlan ve kuruluşlar tarafından halen tam anlamıyla algılanamamış ve bu nali politikalardan yeterince yararlanılamamıştır. AB mali politikaları ve AB fonlarını tanıtmak, bu politika ve fonlardan doğrudan olmasa bile Türkiye turizm endüstrisine katkı yapabilecek olanları oelirlemek ve ilgililerin bilgisine sunmak gerekmektedir. Ayrıca söz konusu fonlar vq uygulanan mali politikalardan Türk turizm sektörünün ne düzeyde bilgi sahibi Mduğu ve bunlardan ne kadar yararlanabildiği konusunu açığa çıkararak ileride yapılabilecek çalışmalara ortak bir zemin hazırlamak gerekliliğinin AB müzakere sürecinde incelenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, most of the cooperative projects that EU develops in many fıelds (such as Law and Internal Affairs, Information Society, Budget, Environment, Education, Training and Youth, Energy, Financial and Monetary Relations, Expansion, Enterprises, Customs, Security and Foreign Policy, Domestic Market, Human Rights, Human aid, Employment, Development, Culture, Agriculture, Competition, Transportation, Taxation, and illegal acts ete.) are prepared for the purpose of shaping the process of adapting the recent conditions and our future. Despite a great deal of effort, the only subject which has not been fulfılled among ali these cooperative policies due to some certain difficulties is“the Policy of Tourism”. Though the fmancial policies of European Union have been on the agenda for a long period of time, they have not been completely comprehended and adequately utilized by a great many enterprises in many sectors, civil society organizations, municipalities, universities, other educational institutions and organizations. in this sense, it is required to introduce EU fmancial policies and EU funds, and it is vital, even being not directly, to determine the ones vvhich may contribute to Turkish Tourism Industry, and to inform those who are concemed. Besides, it is signifıcant to examine the need for preparing a common sense thıoughout the EU negotiation process revealing to what extend Turkish Tourism sector has the knowledge regarding these funds and applied fmancial policies and also how they could be utilized.