Kobi ve ulusal teknoloji politikaları çerçevesinde teknoloji geliştirme bölgeleri: Nuts2 tr61 (Antalya-ısparta-burdur) düzeyi Kobi'lerin tutumları
Technology development regions within the framework of sme and national technology policies: Attitudes of nuts2 tr61 level (Antalya-Isparta-Burdur) Smes
  1. Tez No: 207345
  2. Yazar: TUĞBA GÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKER ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Günümüzde, Küçük ve Orta Büyüklükteki sletmeler gerek sayı gerekse özellikleri bakımından dünya ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Buna baglı olarak çalısmada, Türkiye ve dünya açısından KOB'lerle ilgili genel bilgilere yer verilmistir. Çalısmada Türkiye'nin Ulusal KOB Politikası, mevcut mevzuat ve uygulama araçları kapsamında incelenmistir. Günümüzde Türkiye'nin Avrupa Birligi ile iliskileri göz önünde tutularak, Avrupa Birligi'nin KOB Politikalarına ve buna baglı olarak Birlik üyeleri ile Türkiye'deki KOB'lere yönelik sundugu destekler dikkate alınmıstır. Dünyadaki teknolojik gelismelerin önemli sonuçları nedeni ile çalısmada, Türkiye'nin Ulusal Teknoloji Politikası'nın tarihi gelisimine, politika araçlarına ve KOB'lere saglanan tesviklere deginilmistir. Türkiye'de Ulusal KOB ve Teknoloji Politikaları dikkate alınarak üniversite-sanayi isbirligi ve bölgesel kalkınma stratejisi çerçevesinde Teknoloji Gelistirme Bölgeleri uygulaması mevcuttur. Çalısmada, Teknoloji Gelistirme Bölgeleri'nin dünya ve Türkiye'deki uygulamalarına deginilmistir. NUTS2 TR61 düzeyi KOB'lere uygulanan anket çalısmasının amacı, anketi yanıtlayan isletmelerin teknolojik farkındalıklarını belirlemek ve Teknoloji Gelistirme Bölgeleri'ne karsı tutumlarını bölgesel düzeyde ortaya koymaktır
Özet (Çeviri)
Small and Medium Sized Enterprises are very important with their numbers and characteristics for the world economy. In this context, first section of this thesis contains the general information about SMEs in Turkey together with the world. However, Turkey?s National SMEs Policies are examined in terms of current practice tools and legislation. At the same time, the staff of European Union (EU) for SME Policies are considered in this section. Because of important consequences of the technological develpoments, in this study, Turkey?s National Technology Policies are examined in terms of historical change, policy tools and SME supports. University-Industry Cooperation and Regional Development Strategy are examined within Turkey?s National SME and Technology Policies in the third section. Some of the most important Technology Development Regions both Turkey and world are given as an example. The final section contains the results of questionnaire with some graphs and tables for each question. In this process, attitudes of SME?s within NUTS Level 2 TR61 Region (Antalya, Isparta, Burdur) are determined