2000-2010 yılları arasında Türkiye de uygulanan inovasyon politikalarının KOBİ'ler üzerine etkisi: Konya Organize Sanayi Bölgesinde bir uygulama
Effects of ınnovatıon polıcıes ımplemented ın Turkey durıng 2000-2010 on smes: An applıcatıon ın Konya Organızed Industrıal Zone
  1. Tez No: 320254
  2. Yazar: TUBA TÜNEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Küreselleşmenin artan etkisi ile inovasyon sadece rekabetin en önemli anahtarı değil aynı zamanda ülkelerin ekonomik ve sosyal refahı için itici bir güç haline gelmiştir. İnovasyonun yarattığı ekonomik ve sosyal fayda ülkelerin yürütmüş oldukları politikalarda da yerini almaya başlamıştır. Günümüz dünyasında artık bilim ve teknoloji politikaları yeterli olmamakta, firmaları yeniliğe teşvik edecek ve ulusal bir inovasyon kültürünü topluma yansıtacak inovasyon politikalarına gerek duyulmaktadır.Bu çalışmanın amacı, Konya organize sanayi bölgesi örneği üzerinde, Türkiye'de 2000-2010 arası uygulanan inovasyon politikalarının KOBİ'ler üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışma üç bölümden oluşturulmuştur, birinci bölümde bilim, teknoloji ve inovasyon kavramları ile bilim, teknoloji ve inovasyon politikalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye'nin bilim, teknoloji ve inovasyon politikaları tarihsel süreç açısından ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışmanın uygulama kısmı ve bulgular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Innovation is not only the most important key of competition but also it is a motivating power for countries? social and economic welfare. Economic and social utility provided by innovation has started to take place in countries? policies. For today?s world; science and technology policies are not enough, innovation policies that will stimulate the firms for improvement and represent a national innovation culture to the society are required.The purpose of this study is to reveal of the effects of innovation policies that implemented in Turkey during 2000-2010 on SMEs capitalizing the sample of Konya Organized Industrial Zone. Within this framework, the paper consists three chapters. In the first chapter; science, technology and innovation notions and politics are explained. Turkey?s science, technology and innovation policies are discussed in terms of historical perspective in the second chapter. And the application and findings are in the third chapter.