B2c uygulamalarında web stesi atmosferinin (webmosfer) tüketicilerin ziyaret sıklığı ve kullanım sekli üzerindeki etkileri ve bir uygulama
Effects of web site atmospherics (webmosphere) on consumers visit frequency and way of use at B2C applications and a research
  1. Tez No: 207368
  2. Yazar: ONUR ÖRCÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
letisim teknolojileri, degisen dünya ekonomisi ve hizmet sektörünün gelisimi,rekabeti ve beraberinde firmalar için degisimi kaçınılmaz hale getirmektedir. Bu degisim artıkyerel pazarların ötesine global pazarlara açılmayı, müsteriler ile daha farklı kanallarıkullanarak daha uzun süreli iliskiler kurmayı zorunlu kılmaktadır. sletmeler, degisen bu yeniekonomide hayatta kalmak için bir yandan yeni ürün ve hizmetler sunmalı bir yandan daoperasyonel maliyetleri düsürerek verimli çalısma yöntemleri gelistirmelidir.Internet' in yarattıgı degisim müsterilerin Internet kullanımına yönelikbeklentilerinin farklılasmasına neden oldu. Daha çok çesit ve fiyat arama beklentisisimdilerde Internet' te harcanan zamanın daha verimli ve keyifli geçmesi ile perçinlendi.Artık Internet' te alısveris yaparken ya da hizmet alırken ilgi çekici ortamlarda bulunmayıtalep eden müsterileri göz önünde bulunduran satıcılar webteki sanal ortamı gerek renklergerekse kullandıkları düzenler ile eglenceli ve ilgi çekici hale getirdiler.Bu çalısmanın amacı, sanal subelerinden faydalanılan bankaların Internet sitelerininatmosferinin(webmosfer), tüketicilerin bu subelerden yararlanma sekli ve ziyaret sıklıgıüzerindeki etkilerinin ortaya konmasıdır. Webmosferin söz konusu sanal sube hizmetlerineyönelik memnuniyeti de nasıl etkiledigi ortaya konmaya çalısılmıstır.Çalısmanın birinci bölümünde pazarlama ve Internet arasındaki etkilesimler ve bukonudaki gelismelere yer verilmistir. Buna ilaveten Internet Bankacılıgı hakkında kısatanımlamalar yapılmıstır.kinci bölümde ise magazacılıkta atmosfer açıklanmıs ve buradan yola çıkarakwebmosferin tanımı yapılmıstır. Yine bu bölümde web sitesi tasarımda göz önüne alınanfaktörler hakkında bilgi verilmistir.Çalısmanın üçüncü ve son bölümünde ise Internet bankacılıgında webmosfer üzerinebir uygulama gerçeklestirilmis, arastırmadan elde edilen ve bu tezin ana konusunu teskil edenbulgular ile yorumları ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
Information technologies, changing global economy and advancements in services,cause competition and the change to be inevitable for companies. The change, now forcescompanies to compete in the global markets rather than their local markets, to conduct longerterm relations with customers by use of different channels In order to survive in this newenvironment of economics, companies have to provide new products and services whiledeveloping new way of efficient business models by lowering the operational costs.The change, Internet created; lead to to a change in expectations of the use ofInternet of the customers. The expectation for the search of more variety and prices,nowadays, is clinched with efficient and enjoyable spending of time. Sellers, made the virtualenvironment of the web more attractive and enjoyable with the help of colors and new designsfor customers demanding to be in an attractive and enjoyable environment while shopping andspending time in InternetThe aim of this research is to find out the effects of the Internet banking sites(onlinebranches) atmospherics(webmosphere) on consumers? ways of using these sites and theirvisiting frequency. How the webmosphere effects the overall satisfaction for these virtualbank branches is also being questionedIn the first section, the interactions between marketing and Internet, also the relateddevelopments are mentioned. Also brief definitions on Internet Banking are given.In the second section a definition of webmosphere is given by explainingatmospherics in retailing. The factors which are considered in web site design are metioned inthis section.In the final section, the research on webmosphere in Internet Banking, the results ofthe research, the comments on the main subject and finding of the research are given.