Borçlanma maliyetlerinin Türk vergi mevzuatı, sermaye piyasası mevzuatı ve uluslararası muhasebe standartları kapsamında incelenmesi
The survey of borrowing costs in wiew of the Turkish tax law, the capital market law and the international accounting standards
  1. Tez No: 207369
  2. Yazar: İLKER KIYMETLİ ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAŞAK ATAMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Borçlanma yolu ile finansman saglanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu,alınan borcun isletmeye getirecegi yükümlülüklerdir. Özellikle banka ve benzeri kredikurumlarından yabancı kaynak saglanırken isletmenin mali yapısı dikkate alınarak çesitli borçseçenekleri ortaya konmaktadır. Bu borç seçeneklerinin en belirleyici özellikleri borcunvadesi ve maliyetidir ki bu tez çalısmamızın konusudur. Aynı zamanda isletme sermayesiihtiyacının karsılanması amacıyla, yabancı kaynak kullanılması nedeniyle katlanılanborçlanma maliyetlerinin muhasebelestirilmesi sorun teskil etmektedir. Ancak maliyet bedeliile degerlenen stoklar ve maddi duran varlıkların yabancı kaynaklarla finanse edilmeleridurumunda söz konusu bu finansman giderlerinin varlıgın maliyeti ile iliskilendirilipiliskilendirilmeyecegi konusunda farklı görüsler ve uygulamalar bulunmaktadır. Bu görüslerve yasal düzenlemelerde yer alan yaklasımlar, Uluslararası Muhasebe Standartları, TürkiyeMuhasebe Standartları, Sermaye Piyasası Mevzuatı, Türk Vergi Mevzuatı ve Muhasebelkeleri dikkate alınarak incelenmis ve genel bir uygulama ile mevzuat farklılıklarıaçıklanarak karsılastırılmıstır.Eger isletme büyük miktarlarda borçlanmıyorsa seçilen yöntemlerin mali tablolaraetkisi önemli ölçüde olmayacaktır. Ancak isletme büyük tutarlarda borçlanıyorsa sonuçlarınmali tablolara etkisi önemli olacaktır.Borçlanma maliyetleri gider olarak muhasebelestirilmis ise, isletmenin giderleridolayısıyla karı düsük çıkacak ve vergi avantajı saglanacaktır. Borçlanma maliyetleri varlıgınmaliyetine eklenmek suretiyle muhasebelestirilmis ise, isletmenin aktifleri yüksek çıkacakdolayısıyla kredilibitesi artacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject that needs the most consideration when financing by borrowing?s theliabilities it puts on the entity. Especially, when providing foreign resources through banks orsimilar financing entities, several borrowing options are manifested by considering thefinancial structure of the entity. The most decisive characteristics of these borrowingoptions?re the term and the cost of the loan, which?s the subject of this thesis. At the sametime, in order to meet the need of capital of the entity, it?s a problem to record the borrowingcosts due to using foreign resources. However, there?re various views and implementationsabout relating the cost of entity and financing expenses when financing the stocks and thefixed assets that increase in value with costs with foreign resources. These views andapproaches that?ve been coded?re studied in the light of International and Turkish AccountingStandards, Regulations of Capital Market, Turkish Taxing Regulations and AccountingPrinciples and compared with a general praxis and the differences of regulations.The effects of the chosen procedure on the financial statements won?t be significantunless the entity?s borrowing large amount of loans. On the other hand the effects?re verysignificant if the entity?s borrowing large amounts.If borrowing costs?re recorded as expenses, the profit of the entity?ll be less due toexpenses and hence there?ll be an advantage of taxes. If borrowing costs?re recorded as costs,the assets of the entity?ll be more and hence the credibility of the entity?ll be higher.