Kur'an'da istihza (küçümseme)
The consept of derisison in the holy Qur'an (scorn)
  1. Tez No: 207383
  2. Yazar: AHMET SAİT SICAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kur'an'da istihza konusunu ele alan bu çalısma, bir giris ve iki ana bölümdenolusmaktadır. stihza kavramının etimolojik tahlilinin yapıldıgı giris bölümünde buterimle benzer anlamda kullanılan kavramlar da degerlendirilmistir. Birinci bölümdeKur'an'da istihza kavramının nasıl kullanıldıgı incelenmis, istihzanın slam dinindekiyeri belirtilmistir. Kur'an'da belirtilen istihza sebeplerinin de açıklanmaya çalısıldıgıbirinci bölüm istihza edenler ve ettikleri kavramların belirtilip açıklanmasıyla sonbulmustur. kinci bölümde istihza edenlerin dünyadaki ve ahiretteki durumlarıyla istihzaedenler karsısında müminlerin yapmaları gerekenler, kötü ve incitici söz ve davranıslarkarsısında müminlerin göstermeleri gereken tutumlar açıklanmıstır
Özet (Çeviri)
This study whose subject is the derision in the Qur?an is composed of one entry andtwo main chapters. In the entry part, the concept of the derision is analyzed etymologicallyand also some similar concepts are evaluated. In the first chapter the way of the use of theconcept of derision in the Qur?an is scrutinized and also Islam?s perception of derision isgiven. Moreover it is tried to explain the reasons of derisions stated in the Qur?an. The chapterends with clarification of deriders and explanations of the concepts that they deride. In thesecond chapter it is clarified that the positions of the deriders in this world and the next.Furthermore the proper way of responses to deriders and the proper ways of reactions to thiskind of distressing actions and words that must be shown by believers according to Islam areexplained.