Performans değerlendirmenin kariyer yönetimindeki yeri ve önemi
Performance assesstment in career management
  1. Tez No: 207384
  2. Yazar: MUTLU GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞADİ CAN SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İş dünyasının değişen koşulları, şirketleri daha verimli çalışmaya ve başarı çıtalarını günbegün yükseltmeye zorlamaktadır. Artık insan kaynakları fonksiyonları, iş için en doğru kişiyi işe alma, çalışanların yetkinlik ve becerilerini şirketin uzun vadeli stratejik hedeflerine doğrudan hizmet edecek seviyeye getirebilmek için eğitim, performans değerlendirme ve kariyer planlama gibi faaliyetlere öncelik tanımaktadır. Bu tezin amacı, performans değerlendirmenin kariyer hedefleri doğrultusunda nasıl kullanıldığının incelenmesidir. Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, performans değerlendirme sistemi, ikinci bölümde ise kariyer yönetimi bu konudaki literatür temel alınarak ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde performans değerlendirmenin kariyer yönetimindeki yeri ve önemi ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise performans değerlendirmenin kariyer yönetimindeki kullanımını araştırmak amacıyla bulunduğu sektörde lider konumda olan bir firmada uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changing conditions of business life force all companies to be more productive and to rise their targets day by day. For human resource functions, anymore, it is more important to use activities like education, performance assessment and career planning for selecting the right person for a specific job or to get workers enough level to serve the firms? long term strategic targets. The study examines how Performance Management Systems can be used about career planning aims. This has four main chapters. The first chapter is about Performance Assessment System, and the second chapter is about the career management based on the main literature. The third chapter is about performance assesment in career management and its importance. The last chapter handles a performance assessment practice to explore using performance assessment in career management, this application made in a sectorel leader firm