Osmanlı İmparatorluğu'nda sanayileşme çerçevesinde İstanbul'daki fabrikaların oluşum ve gelişim
Establishment and development of the first Ottoman factories in İstanbul within the framework of industrialization
  1. Tez No: 207406
  2. Yazar: TANJU SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Tezin temel konusu devre tatil sistemi ve devre tatil sözlesmesidir.Birinci Bölümde : Devre tatil sözlesmesinin tanımı yapıldı. Devre tatil sisteminde yeralan diger sistemlerle farkı anlatıldı. Zaman zaman Avrupa Birligi Hukukundaki devre tatilsözlesmeleri ile farkı vurgulandı.Sözlesmede yer alması gereken zorunlu kosullar belirli bir yer ve belirli bir zamanolarak verildi.Devre tatil sözlesmesi bir atipik sözlesme olarak kabul edildi. Devre tatil sözlesmesiTürk Hukukunda Tüketici Hukuku içerisinde yer almakla birlikte tüm kosulları iledüzenlenmedigi için atipik niteligi devam eden bir sözlesme olarak nitelendirildi.kinci Bölümde : Sözlesmenin tarafları anlatıldı. Eger sözlesme Tüketici Hukukuiçindeyse devre tatil sahibi, tüketici olarak kabul edildi. Diger taraf ünite saglayıcı olarakadlandırıldı. Bu bölümde ayrıca kisilerin hak ve borçları yer aldı.Bu bölümde temel borçlar, ünitenin teslim edilmesi, servis hizmeti verilmesi,degisimli devre ve ünite saglanması, devre tatil bedelinin ödenmesi, süre bitiminde üniteninterk edilmesi, diger devre tatil sahiplerinin rahatsız edilmemesi gibi borçlardır.Üçüncü Bölümde : devre tatil sisteminde yönetim kavramı ve yönetim sözlesmesianlatıldı. Bölüm içerisinde isletme aidatı sorunları yer aldı.Tezin sonunda sistemin genel bir özeti ve degerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
The summery of my write contains and gives the generaly informations about thesystem of time sharing and time sharing contracts.First chapter : I explained the matter of time sharing and compared the contracts whichhas been included in time sharing system and the difference between different time sharingsystems which placed in European Community Low in the contract it has to how a certain inplace and a certain time piece.Time sharing contract accepted as a non-typical contract and also the contract placedin a consumer Low in Turkish Low system. The reason is all matters of time sharing contracthas not been arrenged property.Second chapter : Explanation about the person placed in the contract. If the contract isin the consumer Low. The owners of the time sharing, accepted as a Consumer. Also in thischapter owners rights has been explained. Checking out the units, service fees, flexible unitsand flaxible times (weeks), payments of time sharing proscedures of checking out has alsobeen pointed in this chapter.Third chapter: General Management of time sharing system and certain problems anddetails fees has been placed in this chapter.