İslam hukukunda muvazaa kavramı
The notion of muvazaa in the Islamic law
  1. Tez No: 207415
  2. Yazar: AHMET MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAHRETTİN ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Hukuk, Religion, Economics, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin ekonomik performanslarının en popüler teorik açıklamaları neo-liberal, yapısalcı-kurumsalcı, ?uçan kaz? ve bağımlılık yaklaşımı olarak sıralanabilir. Gelişmekte olan ekonomilerin işsizliği ve yoksulluğu aşabilmesi bağlamında Meksika ve Malezya örnek ülkelerdir. 1980 sonrası her iki ülkede de mamul ürün ihracatı hızla yükselmiştir. Bunun yanında, ihracatları içinde yüksek teknolojili ürün payı artmıştır. Meksika ve Malezya'nın performanslarında coğrafi konumları etkilidir. Meksika Amerika'nın sınır komşusudur, Malezya da Japonya'nın ekonomik hinterlandı içindedir. Bunu destekler biçimde, Meksika NAFTA anlaşması sonrası Amerika'dan, Malezya ise Plaza anlaşması sonrasında kalkış sürecinde Japonya'dan doğrudan yabancı yatırım almıştır. Meksika'da söz konusu yabancı yatırım girişinin ardından hızlı büyüme gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, işsizlik oranındaki azalmaya karşın reel ücretler aşağı yönlü hareket içindedir. Çalışanların büyük bir kısmının ücret düzeyi yoksulluk seviyesindedir. Meksika'da düşük ücretler tam istihdama yakın bir işsizlik düzeyini sağlarken, Malezya'da tersine, işsizliğin azalması reel ücretleri yükseltmiştir. Malezya'da büyüme oranı hızı Meksika'nın yaklaşık üç mislidir. Bu çalışmada doğrudan yabancı yatırımlar ile ihracatın yıllar itibariyle seyrini ve sıralama düzeyinde bir ilişkinin varlığını sınamak amacıyla ekonometrik bir deneme yapılmıştır. Doğrudan yabancı yatırımlar ve ihracatın değişim oranları arasında özellikle gıda maddeleri, makineler ve ulaşım araçları, dokumacılık ve hazır giyim gibi sektörlerde eş yönlü hareket bulunmaktadır. İncelenen zaman aralığında, bazı yıllarda benzerlik göstermekle birlikte, gelişmekte olan ülkelerde imalat sanayisi alt sektörlerinde yabancı yatırım ihracat ilişkisi zayıftır. Bu, doğrudan yabancı yatırımın toplam ihracat payının düşük olmasına bağlanabilir. Dolayısıyla, doğrudan yabancı yatırım etkisini daha çok geri bağlantılar, istihdam ve teknoloji üzerinden göstermektedir. İhracat katkısı bulunmakla birlikte bunun payı düşüktür.
Özet (Çeviri)
The concept of muvâzaa is making a fake agreement, which is in fact not approved by the sides of it. The sides pretend as if the agreement is real and valid in order to mislead the third parties. Muvâzaa might be made in order to get out of a difficulty, to defraud a creditor or inheritor, or to prevent the right of şüf?a. There are three elements of muvâzaa which are ?the apparent agreement?, ?muvâzaa agreement? and ?the secret agreement?. According to the contemporary fıkıh order, muvâzaa is analyzed under three main titles, which are the way it is made, its content and its appropriateness to law. The scholars of Hanefi sect describe the notion of muvâzaa in relation to construction, informing and faith. In relation to its construction, independent from the condition of abolition, muvâzaa is described in three subjects, which are content of the agreement, the quantity of price and the type of price. Muvâzaa agreements are invalid according to Hanbeli and Maliki sects who argue that the inward consent is essential for the condition of abolition; on the other hand, for Shafii?s they are valid and binding since the apparent consent is the base. However, for Hanefi, the muvâzaa agreements are vicious and immoral. There is not a disagreement between the four sects about that muvâzaa agreements without a condition of abolition are valid and binding. Agreements without a condition of abolition are divided into three as excluding goods in the content, including goods in the content as the subject, and including goods in the content as the object. Informing muvâzaa agreements are invalid even it has a condition of abolition such as commercial agreement, or it does not have a condition of abolition such as divorce. In relation to faith, muvâzaa is one?s jokily expression of words that necessitates küfr.