Yargıtay kararları ışığında miras hukukunda muris muvazaası
Decedent collusion in heritage law in the light of the decisions of Supreme court
- Tez No: 666940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemizde mirasçılarından mal kaçırmak amacıyla miras bırakanların sıklıkla başvurdukları muvazaa nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlıklar geçmişte olduğu gibi günümüzde de yargı alanında iş yükünün önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Böylesine önemli ve güncelliğini koruyan bir konu hakkında kanun koyucu tarafından yeterli kanuni düzenleme yapılmamış olmasının sonucu olarak muris muvazaası kurumu öğretide ortaya konulan görüşler ve Yargıtay kararları ile şekillenmiştir. Bizim de tez çalışma konusu olarak muris muvazaasını seçmiş olmamızın amacı bir nebze olsun kanuni düzenleme eksikliğinin giderilmesine katkı sağlayabilmektir. Çalışmamız dört bölümden oluşacak olup; birinci bölümde; muvazaa kavramının anlaşılabilmesi bakımından muvazaayı, unsurlarını, çeşitlerini ve benzer kavramlarla olan ilişkisini inceleyeceğiz. İkinci bölümde; muris muvazaasını, muris muvazaasının unsurlarını, mirasbırakanı muvazaalı işlem yapmaya yönelten nedenleri ve muris muvazaasına konu olabilecek işlemleri Yargıtay kararları ışığında ele alacağız. Üçüncü bölümde ise mirasbırakanın muvazaalı işlemlerinin sonuçlarını ve mirasçıların sahip olduğu hukuki imkanları değerlendirip, son bölümde muris muvazaasına dayalı davalardaki yargılama usullerini ele alarak çalışmamızı sonlandıracağız. Çalışmamızda kaynak tarama yöntemi kullanılacak olup, bu kapsamda yazılı kaynaklardan, Yargıtay içtihatlarından ve elektronik kaynaklardan faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, the disputes arising from the decedent collusion frequently applied by the inheritors in order to hide assets from their heirs constitute an important part of the workload in the judicial field as in the past. As a result of the lack of sufficient legal arrangements by the legislator on such an important and up-to-date issue, the decedent simulation institution was shaped by the opinions put forward in the doctrine and the decisions of the Supreme Court. The purpose of our thesis is to contribute to the elimination of the lack of legal regulation. Our study will consist of four parts; In the first section; In order to understand the concept of simulation, we will examine it, its elements, its types and its relationship with similar concepts. In the second part; we will consider the decedent collusion, the elements of it, the reasons that led decedent to do collusion and the transactions that may be the subject of the decedent collusion in the light of the Supreme Court decisions. In the third section, we will evaluate the outcomes of decedent's deeds with collusion and the rights heirs have in terms of law , and in the last section we will conclude our study by considering the trial procedures in the cases based on decedent collusion. In our study, source scanning method will be used and in this context, written sources, Supreme Court case law and electronic sources will be utilized.