Barok dönem ölüdoğa (natürmort) resminde kullanılan nesneler ve kendi çalışmalarıma yansımaları
Tools which are used for still life in the baroque period and it's reflections to my own works
- Tez No: 207414
- Danışmanlar: PROF. AYDIN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Barok Dönem 17. Yüzyıl başında İtalya'da doğmuştur. Ölü Doğa (Natürmort) resminde oldukça ileri gidilen bu dönemin en belirgin özelliği sanatçıların yanılsamacı üslubudur. Nesneler sembolik anlamlarla yüklüdürler. Her birine genellikle birer anlam yüklenmiş olan bu nesneler sanatçısı tarafından en yanılsamacı haliyle tasvir edilmişlerdir. Kompozisyon, resim yüzeyi,vücut anatomisi, duruş, ifade ve sahneler bu üslupla büyük değişikliğe uğramıştır. Figür resimlerinde ifadeler önem taşımaya başlamış duygu yükü yoğunlaşmıştır. Görünü, Portre, Ölüdoğa ve İç mekan gibi ?Tür Resmi? kapsamına giren alanlarda özel bir ilgi yoğunlaşması olmuştur. Gündelik Yaşam sahnelerinin önem kazandığı bu dönemde lüks yaşama olan ilgi ölüdoğa resimlerde açıkça görülebilir. Genellikle dini olan semboller resmin yapılma amacını kuvvetlendirici bir işlevle donatılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ölüdoğa, Barok, Nesne, Betimleme, Kompozisyon
Özet (Çeviri)
The Era of Barok arose in Italy in the 17th century. There was a great progress in Still Life in this period and the most important characteristics of the artists? was their illusionistic style. The objects mostly have symbolic meanings and these objects by its artist has been described with its most reaslistic and illusionistic way. Composition, picture surface, body anatomy, position, expression and the stage have changed too much with this style. In the pictures the figures has gained importance and has been filled with emotion. In this era according to the ?Genre Painting? there has been a great develpoment in these areas: Landschape, Portrait, Interrior and Still Life. We can also see the ?luxurious way of living? in the Still Life pictures. Finally, the religious symbols have supported making picutre and increased the interset. KEY WORDS: Still Life, Barok, Object, Description, Composition.