4857 sayılı iş kanununa göre normal fazla çalışma
Normal overtime according to law code 4857 in labour law
  1. Tez No: 207420
  2. Yazar: HATİCE KARACAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TALAT CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
4857 sayılı Kanun çerçevesinde fazla çalısma ?kanunda yazılı kosullar çerçevesinde,haftalık kırkbes saati asan çalısmalardır? seklinde tanımlanmıstır. Denklestirme esasınınuygulandıgı hallerde, isçinin haftalık ortalama çalısma süresi, normal haftalık is süresiniasmamak kosulu ile, bazı haftalarda toplam kırkbes saati assa dahi bu çalısmalar fazla çalısmasayılmaz.Ülkenin genel yararları yahut isin niteligi veya üretimin artırılması gibi nedenlerlefazla çalısma yapılabilir.sverenin talimatı üzerine fazla çalısma yapılır. Fazla çalısma için isçinin onayınınalınması gerekir. Onay verdikten sonra isçi saglık nedenlerine dayanarak fazla çalısmayapmaktan kaçınabilir.Fazla çalısma yapıldıgı isçi tarafından ispatlanır. Sahit dahil her türlü delil fazlaçalısmanın ispatında kullanılabilir. Bununla birlikte fazla çalısmanın ispatı ile ilgili olarakYargıtay tarafından bazı kriterler benimsenmistir. Bunlardan en önemlisi ?hayatın olaganakısına uygunluk? kriteridir. Diger kriterler isin niteligi, isyerinin kapasitesi, çalıstırılan isçisayısı ve isyerindeki çalısma düzenidir.Her bir saat fazla çalısma için verilecek ücret normal çalısma ücretinin saat basınadüsen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.Fazla çalısma yapan isçi isterse, bu çalısmalar karsılıgı zamlı ücret yerine, fazlaçalıstıgı her saat karsılıgında bir saat otuz dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir. sçi hakettigi serbest zamanı altı ay zarfında, çalısma süreleri içinde ve ücretinde bir kesinti olmadankullanır.sçinin saglıgı ve sosyal yasamının korunması amacıyla fazla çalısma süresisınırlandırılmıstır. Fazla çalısma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmis saatten fazla olamaz.Saglık nedenlerine dayanan kısa veya sınırlı süreli islerde gece çalısmasında fazla çalısmayapılamaz.
Özet (Çeviri)
Overtime is described at article 41 of Labour Code (Code No: 4857) as ?overtime shallmean hours of work in excess of forty-five hours per week with in the scope of the provisionsof the code?. In cases where the principle offsetting of hours of work is applied, any work,which exceeds a total of forty-five hours in certain weeks, shall not be considered overtime,provided that the average weekly working hours of the employee does not exceed theStandard weekly hours of work.Overtime shall be allowed as may be required for reasons such as national gains or thenature of the business or an increase in production.The employer instructs overtime. The consent of the employee must be obtained forovertime. After consent, the employee can avoid working overtime based on health reasons.Overtime has to be proved by the employee. Every evidence ?including a witness- canbe used to prove overtime. Some criterions have been accepted by Supreme Court to proveovertime. First of all theese is ?appropriateness to life experiences?. The others are nature ofthe business, capacity of the factory, numbers of the employees working there, and shift in thefactory.The wages payable for each hour of over time shall be fifty percent more than thewages payable to one standard hour of work.The employee who works overtime shall, at his/her own discretion, be entitled to useone hour and thirty minutes of free time for each hour of overtime instead of receiving wages.The employees shall use the free time they earn within six months during the working hourswithout any deductions from their wages.To protect employee?s health and social life, the amount of overtime is limited. Thetotal period of overtime may not exceed two hundred and seventy hours per annum. Noovertime shall be allowed in employments with a short or limited term based on healthreasons and during the night shifts.