Risk sermayesinin Türkiye'de uygulama olanakları
The applied possibilities of venture capital in Turkey
  1. Tez No: 207421
  2. Yazar: SEÇKİN TUNA YENİDÜNYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜREL KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu yüksek lisans tezinde risk sermayesinin genel özellikleri, ne oldugu, genelkavramları, yatırım kaynaklarından bahsettikten sonra küçük ve orta ölçekli isletmelerhakkında bilgiler verdik ve Türkiye'deki KOB'lerin sorunları, çözüm önerilerini belirttik.Tüm ülke ve toplumlarda risk sermayesinin kurulmasına neden olan faktörler hemenhemen aynıdır: kazançlı girisimci fikirleri ve /veya kurulmus yapıları tespit edip, finanse etmeihtiyacı. Bununla birlikte, ülkelerdeki farklı yasal, kültürel ve ekonomik kosullar sınırlama vefırsatları beraberinde getirmektedir. Türk risk sermayesi sektörü oldukça yeni olup, SermayePiyasası Kurulu'nun 1993'deki `Risk Sermayesi Yatırım Ortaklıgı' kurulusu için öngörülenprosedürlerini açıklayan tebliginden sonra biçimlenmeye baslamıstır. Özel yatırım sektörüneyeterince danısılmadan söz konusu prosedürler tasarlanmıstır. Dolayısıyla etki/tepki kuralınadayanan görüsme neticesinde sunulan çözümler gerçeklesmemistir. Bu nedenle 1996'da SPKsöz konusu tebligi düzelterek daha da çekici hale getirmeye çalısmıstır. Fakat yine de yasal,vergi ve yapısal engeller kurulabilen potansiyel fonları kaçırmaktadır. Risk sermayesi yatırımsirketlerinin Türkiye'de basarılı olabilmeleri için daha büyük potansiyellere sahip olmalarıgerekmektedir. Kolaylastırılmıs vergi uygulamaları, Türkiye'nin stratejik konumu ve digerbirçok faktör isletmelere Türkiye'de büyük fırsatlar sunmaktadır. Bütün bu sayılanları gözönüne alırsak Türkiye risk sermayedarları için ideal bir pazar olarak tavsiye edilebilir
Özet (Çeviri)
In this master thesis we have explained the main characteristics of venture capital, itsdefinitions, its investment fund sources, stages and then we talked about small and mediumsized enterprises and Turkish SME?s, their problems and how we can solve these problemsand how could we use venture capital for SME?s.The driving forces behind the establishment of the venture capital notion are similar inall countries and societies: the need to find and fund the most lucrative entrepreneurial ideasand/or established structures. However, the evident legal, cultural and economicdissimilarities between different countries offer both restrictions and oppurtunities. TheTurkish venture capital industry is relatively new and only began to take shape after 1993when the Capital Market Board (SPK) prepared and announced their communique regardingprocedures for the establishment of a `Venture Capital Investment Trust?. Since theproceduresfor the establishment of a venture capital fund were drafted without adequatelyconsulting the investment industry the traditional negotiation scheme of action/reactionoffering a more conclusive solution were not realized. Hence, the SPK amended thecommunique in 1996 to make it more attractive. However legal, tax and structural obstaclesstill do exist, driving away any potential fund establishments. Venture capital investmentcompanies have greater potential to become successful in Turkey. Simplified taxation, thestrategic place of Turkey and numerous other factors give businesses in Turkey greatopportunity. Considering all above mentioned advantages, Turkey is offering an ideal marketfor venture capitalists.