Kardiovasküler sistemin düzenlenmesinde santral GABA reseptörleri ile kortikotropin salıverdirici faktör (CRF) arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 20744
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL BERKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Santral sinir sisteminde (SSS) gama-aminobütirik asid (BABA) aracılı sinaptik iletiyi bozan ilaçların mikroinjeksiyonunun strese bağlı alarak ortaya çıkan yanıtlara benzer kardiovasküler ve davranışsal değişikliklere yol açtığı daha önceki çalışmalarla gösterilmiştir. Son zamanlardaki çalışmalar, 41 aminosidli bir peptid nörotransmiter olan kortikotropin salıverdirici -faktörün CCRF) stresin yol açtığı endokrin, otonomik ve kardiovasküler adaptasyonlarda rol oynadığını göstermiştir. Bu çalışmanın amacı BABA-erjik nöroiletinin baskılanmasıyla ortaya çıkan kardiovasküler aktivasyonun, CRF salınımındaki artışa bağlı olup olmadığının ortaya konmasıdır. Uyanık ve strese maruz kalmamış sıçanlarda beyin ventrikülüne (isv) ya da dorsomedial hipotalamusa (DMH) SABAfl reseptör antagonisti olan bikukulin metyodid (BMI) uygulanması ortalama kan basıncı ve kalp hızında anlamlı artışlara yol açtı. CRF reseptör antagonisti olan a-hel- CRFa_««'in isv yolla önceden uygulanması BMI'in yol açtığı kardiovasküler değişiklikleri anlamlı derecede azalttı. Bu çalışmanın çok önemli bir özelliği de aynı hayvanda çift taraflı isv enjeksiyonu ile hem isv hem de DMH enjeksiyonuna - olanak sağlayacak şekilde çift taraflı kanül yönteminin tarafımızdan ilk kez uygulanmasıydı. Diğer bir grup da ise BABAB agonisti baklofen 54CBAC) uygulanmasının ortalama kan basıncı ve kalp hızında artışa yol açtığı gösterildi. önceden «-hel-CRFş^j uygulanması baklo-fenin kardiovasküler etkilerinde herhangi bir değişikliğe neden olmadı. Tüm bu sonuçlar BABA ^ reseptörleri aracılığıyla olan BABA-erjik iletinin ortadan kalkmasıyla görülen kardiovasküler aktivasyona CRF salınımındaki artısın neden olabilecegini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been previously shown that microinjection of drugs that impair gamma- aminobutyric acid (GABA)- mediated synaptic transmission in the central nervous system (CNS) generates cardiovascular and behavioral changes that mimic the response to stress. Recent studies have implicated corticotropin- releasing -factor (CRF), a 41- aminoacid peptide neurotransmitter, in mediating stress- induced endocrine, autonomic and cardiovascular adaptations. The purpose of this study was to examine whether inhibition of SABAergic neurotransmission results in cardiovascular activation through an action to increase CRF release. In conscious unrestrained rats, injection of bicuculline methiodide (BMI>, a GABA^ receptor antagonist, into the cerebroventricle (icv) or the dorsal medial hypothalamus (DMH) elicited significant elevations of arterial pressure and heart rate. Prior treatment with icv injection of the CRF receptor antagonist, a- hel-CRFç_m markedly attenuated the BMI- induced cardiovascular changes. Unique features of this study were the newly designed double cannula preparation for performing bilateral icv injection and both icv and DMH injections in the 56same animal. In other studies the GABA g receptor agonist, baclofen (BAC), was demos t rated to elevate arterial pressure and heart rate. Prior treatment with a-hel- CRF ^jdid not modify BAC- induced cardiovascular effects, however. These findings suggest that blockade of GABAergic transmission at BABA ^ receptors results in cardiovascular activation in part by stimulating CRF re 1 ease.