CRCS kanal dolgu maddesinin histopatolojik ve mikrobiyolojik olarak incelenmesi
- Tez No: 20743
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHİR GÜNDAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırmada kalsiyum hidroksit esaslı CRCS kanal dolgu patı in vivo ve in vitro şartlarda hlstopatolojlk ve mikrobiyolojik olarak incelenmiştir. Araştırmamızın histopatolojik çalışmaları kapsayan ilk bölümünde CRCS kanal patı, farelere subkutan olarak implante edilerek, 2, 7, 14, 28 ve 56. günler sonunda incelenmiştir. Çalışmamız her grupta 5 fare olan 5 grupta toplam 25 fare üzerinde yürütülmüştür. Farelerin sırtlarının sol tarafına, içine CRCS doldurulan polietilen tüpler; sağ tarafına da, kontrol amacıyla, içerisinde serum fizyolojik bulunan polietilen tüpler supkütan olarak implante edilmiştir. Deney sürelerinin sonunda, eter koklatılarak öldürülen farelerden, Implant materyali çevresinden alınan doku parçalan, histopatolojik olarak ışık mikroskopunda incelenmiştir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz histopatolojik bulgularda, CRCS'ye karşı dokuda erken reaksiyonlar olarak nötrofil ve fibrinden zengin akut iltlhabi cevap meydana geldiği görülmüştür. 14-28 günlük bulgularımızda fibröz kapsül oluşumu 11e birlikte iltihabı hücre infiltrasyonunda giderek azalma tesbit edilmiştir. 56 gün sonunda ise, tüp ve materyal çevresindeki fibröz doku yoğunluğunun arttığı ve iltlhabi hücre sayısının azaldığı görülmüştür. Kontrol gruplarında da deney grubuna benzer şekilde, dokuda kronik iltlhabi hücre reaksiyonu ve fibroblast cevabı izlenmiştir. 55Çalışmamızın İkinci bölümünde tse, CRCS kanal dolgu patının Candida Albicans, E.Coli, St.Aureus, S.Faecalis ve S.Mitis üzerine 24-48 saat sonraki antibakteriyel etkileri araştırılmıştır. Kağıt disk yöntemini uygulandığı çalışmada, kontrol grubu olarak CRCS likiti kullanılmıştır. Elde ettiğimiz bulgulara göre, 24-48 saatlik süreler sonunda, CRCS'nin antibakteriyel etkisinin 12 mm'lik inhibisyon zonu ile en fazla Candida Albicans üzerine olduğu, bunu E.Coli, St.Aureus ve S.Faecalis'in takip ettiği görülmüştür. CRCS'nin S.Mitis üzerine etkisi ise daha düşük bulunmuştur. Ayrıca CRCS patı ile CRCS likiti arasında antibakteriyel etki bakımından birbirine oldukça yakın değerler elde edilmiştir. Yine aynı şekilde CRCS'nin 24-48 saatlik süreler sonundaki antibakteriyel etkilerinin de benzer şekilde olduğu görülmüştür. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the calcium hydroxide-based CRCS root canal filling material was evaluated both histopathologically and microbiologically, in vivo and in vitro. In the first the histopathological section, the CRCS was subcutaneausly implanted in mice and observed after 2, 7, 12, 28 and 56 days. The subject consisted of a total of 25 mice being 5 groups of 5 mice each. Polyethylene tubes filled with CRCS were subcutaneously implated in the left side of the backs of the mice and those filled with saline solution were implanted on the right, as control. At the end of the experiment the mice were euthanazed with ether and the tissue surrounding the implant was examined histopathologically under a light microscope. The first response to the CRCS material was acute infection, rich in neutrophils and fibrins. Between 14 and 28 days the formation ;of fibrin capsules and the redustion of inflammatory cell inflammation was observed. After 56 days a considerable amount of fibrous tissue had developed around the implanted tube and the inflammation further decreased. In the second, the microbiological part of the study, the antibacterial effects of the CRCS with respect to Candida Albicans, E.Coli, S.Feacalis, St.Aureus ve S.Mitis were examined after 24 and 48 hours..., 57The paper disk method was used. The CRCS liquid being used for control group. During this period the CRCS was found to have a significant effect on all the bacteria (within.the 12 mm. Inhibition zone) except S.Mitis. It was most effective against Candida Albicans followed by E.Coli, S.Feacalis and St.Aureus respectively. No significant difference was found between the antibacterial effects of the CRCS material and the CRCS liquid. Nor was there a signaficant difference in effect between the 24 and 48 hours groups. 58