Örgüt kültürünün işgüücü verimliliği'ne etkisi ve bir model önerisi
The impact of organizational culture on worker productivity
  1. Tez No: 207448
  2. Yazar: ESRA DİNÇ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞADİ CAN SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Örgüt kültürünün, örgütler ve yönetim açısından çok önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Örgüt kültürü çalısanlar üzerinde motivasyon yaratması, çalısanların ise gelirken keyifle gelmeleri, islerini yaparken ellerinden gelenin en iyisini yapmaları, örgüt içi belirsizlikleri azaltması, çatısmaları önlemesi, koordinasyon saglaması gibi birçok alanda yarar saglamaktadır. Günümüzde yasanan hızlı degisimler, rekabet avantajı saglamada ?insan? unsurunun önemli hale gelmesi, örgüt kültürünün isletmeler için önemini giderek arttırmıstır. Örgüt kültürü, örgütün nelere sahip oldugunu sistematik bir sekilde ortaya koyarak örgütsel yasama yeni bir anlayıs ve bakıs açısı getirmektedir. Bu açıdan ele alındıgında örgüt kültürü; yönetim sekli ve dizaynı, ast-üst iliskileri ile üyeler tarafından paylasılan ve üyeleri bir arada tutan felsefe, ideoloji, deger, varsayım, inanç ve normların tümüdür diyebiliriz. Örgüt kültürü, motivasyon, tatmin ve baglılık yaratmakta ve buna baglı olarak da isgücü verimliligini desteklemektedir. Örgüt kültürü bu yönleriyle etkin bir yönetim aracı olma niteligi tasır ve örgütün basarı ve basarısızlıgını belirlemede önemli bir rol oynar.
Özet (Çeviri)
The organizational culture has significant functions in terms of organization and the management. The organizational culture generates several benefits such as creating motivation on staff, enabling the personnel coming to their jobs voluntarily, causing them to show maximum efforts in their tasks, decreasing the certain uncertainties within the organization, eliminating the disputes. The rapid changes in business environment and the importance of ?human? factor that creates the competitive advantage have increasingly augmented the magnitude of organizational culture for the managements. By highlighting the essential elements of any certain organization systematically the organizational culture constitutes a new understanding and perspective to the organization process. When examining from this aspect we can clearly say that the organizational culture is the way of management and design; namely the philosophy, ideology, value, supposition, belief and norms overall shared by the members within the aspect of managerial hierarchy. As well as creating motivation, satisfaction and loyalty, the organizational culture supports the labor productivity in return. In terms of these characteristics the organizational culture is an efficient management tool, which plays important role in determining the success and failure of an organization.