Tüketicilerin satın alma davranışında kalite belgelerinin yeri ve önemi
Effect and importance of certificate of quality on customer purchase behaviour
- Tez No: 207447
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Son yıllarda, dünya ticaretinin hızla gelişmesi ve globelleşmesi ile rekabetin ve serbest piyasa kurallarının kıran kırana işlediği bir dönem yaşanmaktadır. Ülkelerin ekonomik güçleri haline gelen dünya Pazar paylarını arttırma yarışında hiçbirşey eskisi kadar kolay değildir. Bunun en çok etkisini gösterdiği alan da madde mamul ve hizmetlerden beklenen vasıflardır. Artık hedef kitle olarak kabul edilen tüketicilerin, satın alma kararlarını verirken göz önünde bulundurdukları temel değişkenler arasında kalite özel ve önemli bir yere sahiptir. Kurumsal firmalar, kamu kuruluşları ve bilinçli tüketiciler satın aldıkları ürün veya hizmetlerde kalite belgesini özellikle aramaktadır. Hatta üreticileri bu konuda zorlamakta ve firmanın kalite belgesi almasını şart koşmaktadırlar. Kalite belgesine yabancı olan tüketiciler bile, muhakkakki ödedikleri bedel karşılığında sahip oldukları ürün veya hizmetin kaliteli olması tercih etmektedirler. Hizmet ya da ürün kalitesinin, güvenilir, akredite olmuş ve tarafsız bir belgelendirme firması tarafından bazı belgelerle garanti altına alınmış olması müşterilerin o ürüne olan güveninin artmasına neden olacak ve kalitesi belgelendirilmiş bir ürün ya da hizmetin tercih edilme olasılığı artacaktır.
Özet (Çeviri)
In last years, competition and free market rules were started to seen in processing ruthlessly because of the progress of world trade and globalization. Countries? competitions in increasing the world market shares which has become great economic power, nothing is easy as it was used to. The expected qualities of products and services are the most seen fields. Now, quality has a special and significant position among the main variations which were took into consideration in decisions of purchasing of customers who are regarded as the target for them. Associations, public offices and conscious customers are especially looking for the quality document in purchasing products and other things. They even force producers and establishments for taking a quality document. Even the customers that are quite ignorant of quality document, realy prefer the products which have high qualities. Being reliable and guaranteed by the objective certificated establishments, provide the increasing of customers? confidence for products and also rise the probability of purchasing them.