Sigortacılık sektöründe hizmet pazarlamasının önemi ve müşteri sadakati üzerine etkisi
Importance of service marketing in insurance sector and its effect on customer loyalty
- Tez No: 207456
- Danışmanlar: PROF. DR. AYPAR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Globallesme, teknoloji alanındaki hızlı gelisimler, sosyo-kültürel alandaki degisimler ve bunların sonucu daha talepkar olan müsteriler her alanda rekabeti arttırmıstır. Bunun sonucunda hizmet ve hizmet pazarlaması unsurları önemini arttırmıstır. Hizmet pazarlaması ile firmalar bir yandan müsteri memnuniyetini yakalamaya çalısmakta, bir yandan da bunun etkisi ile ciro ve pazar paylarını yükseltmeye çalısmaktadırlar. Satıslarını ve müsteri sayılarını arttıran firmalar bunu devamlı hale getirmek için ugras vermektedirler. Bunu saglamanın yolu da sadık müsterilerden geçmektedir. Üretici ve tüketici iliskilerinin son derece yakın seviyelerde oldugu sigortacılık sektöründe de pazarlama unsuru kilit rol oynamaktadır. Hizmet pazarlamasının getirdigi zihniyeti bünyelerine iyi bir sekilde yerlestirebilen firmalar sadakat saglamayı basararak rekabette öne geçeceklerdir. Bu bilgiler ısıgında çalısmanın ilk bölümünde hizmet ve hizmet pazarlaması üzerinde durulmus, bu kavramlar ayrıntılı biçimde incelenmistir. kinci bölümde ise müsteri sadakati açıklanmaya çalısılmıstır. Bununla ilgili olarak müsteri memnuniyeti, sadakat programları gibi kavramların üzerinde durulmustur. Son bölümde de saha çalısması ile teorik bilgiler desteklenmistir. Çıkan sonuçlara göre sigorta sektöründe güven saglayan firmalara karsı müsterileri gerek müsteri temsilcilerinin degismesi gerek yapılabilecek hatalar gibi konularda toleranslı olabilmektedirler. Hizmet pazarlaması sonucu yaratılmak istenen müsteri sadakati firmayı basarıya ulastıracak en önemli yoldur
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, the improvement in technological areas and changes in social and cultural environment, customers demand more from the companies. So nowadays competition is very though. For these reasons service and service marketing are very important components for companies. By the help of service marketing companies want to increase customer satisfaction and as a result of satisfaction,they want to raise their endorsement and market shares. The key word for continuous endorsement and market shares is loyalty. In insurance sector service marketing is very important. Companies which apply conditions that service marketing needs will be successful in the future. In this study, first chapter is about service and service marketing. In second chapter loyalty is explained. In this chapter loyalty programs and customer satisfaction are mentioned. Third chapter includes field study. The study concludes that, in insurance sector if customers rely on their companies, their tolerance area for them will be larger. The loyalty created by service marketing is very important for companies to be successful.