Applications of forecasting techniques on Turkish foreign trade data
Türk dış ticaret verileri üzerine tahmin teknikleri uygulamaları
  1. Tez No: 207455
  2. Yazar: AYHAN SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAUF NURETTİN NİŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Büyük veya küçük, özel ya da kamuya ait hemen hemen her kurum, açıkça ya da dolaylı olarak tahminden yararlanır, çünkü neredeyse her kurum, hakkında tam bir bilgiye sahip olmadıgı gelecegin getirecegi sartlara uyum saglayabilmek için plan yapmak durumundadır. Çesitli tahmin yöntemleriyle elde edilen tahminler, tüm bu tip planlamalar, strateji olusturma, politika belirleme, programlama, satın alma, stok kontrolü ve genellikle karar alma faaliyetlerinin büyük bir bölümü için girdi olarak kullanılır. Türkiye giderek daha açık bir ekonomi haline gelmektedir; dıs ticaretin ülke ekonomisindeki payı istikrarlı bir sekilde artmaktadır. Uluslararası ticaret, hemen hemen tüm endüstrilerde tırmanısa geçmistir. Bu tez kapsamında, tahmin yöntem ve tekniklerinin Türk Dıs Ticaret verilerine uygulanması amaçlanmıstır. Yaklasım tarzı, bazı nicel tahmin tekniklerinin, toplam ihracat ve ithalattan baslayarak, baslıca sektör ve alt-sektörlere hiyerarsik olarak uygulanması seklindedir. Türkiye statistik Kurumu'ndan elde edilen Ocak 1996-Mayıs 2006 dönemini kapsayan verilere dayanarak, Haziran 2006-Mayıs 2007 dönemi için kısa-dönemli, zaman serileri tahminleri yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Almost every organization, large and small, private and public, uses forecasting either explicitly or implicitly, because almost every organization must plan to meet the conditions of the future for which it has imperfect knowledge. Predictions provided by various forecasting methods, are used as inputs for all types of planning, strategy formulation, policy-making, scheduling, purchasing, inventory control and a great majority of decision-making activities in general. Turkey has been becoming a more open economy; the share of the foreign trade in the whole economy has been rising steadily. International trade has stepped up in almost all industries. In the scope of this thesis, it was aimed to apply forecasting methods and techniques on Turkish foreign trade data. The approach was to apply some quantitative forecasting techniques in a hierarchy, starting from total export and import to major sectors and subsectors. Based on data gathered Turkish Statistical Institute covering the period January 1996- May 2006, short-term, time series forecasts were produced for June 2006- May 2007 period