Frankel 3 apareyi uygulanan maksiller retrognati olgularında tedavi sonucu oluşan değişikliklerin sefalometrik olarak incelenmesi
- Tez No: 20746
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT ERVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmamızın amacı fonksiyonel CI m maloklüzyon gösteren bireylerde FR-3 apareylnln etkinliğini kontrol grubu Üe karşılaştırarak ortaya koymaktır. Kliniğimize tedavi amacıyla başvuran hastalardan 25'i tedavi, 20'si kontrol grubunu oluşturacak şekilde toplam 45 hasta seçildi. Tedavi grubuna FR-3 apareyl uygulanırken kontrol grubundaki hastalara tedavi amacıyla hiçbir aparey uygulanmadı. Seçilen hastalarda; maksillar yetersizlik bulunması, anterior bölgede vertikal yönde açıklık bulunmaması, hastaların fonksiyonel ön çapraz kapanış göstermesi ve erken karma dişlenme dönemi içinde olmaları dikkate alındı. Tedavi grubunda yaş ortalaması 8.4 (minimum 7.3, maksimum 9.7) yıldır. Kontrol grubunda ise yaş ortalaması 8.8 (minimum 7.5, maksimum 9.8) yıldır. Gözlem süresi her iki grup için de bir yıldır. Ölçümler araştırma başında ve sonunda elde edilen lateral sefalogramlar üzerinde yapılmış ve karşılaştırilmıştır. Sonuçlar şunlardır; Maksillada Frankel'in belirttiği gibi öne doğru gelişim stJmülasyonu bulunmamıştır. Fakat mandibulanın büyüme yönü vertikale doğru değişmiştir. Mandibulanın aşağı ve geri rotasyonu sonucunda SNB açısı azalmıştır, ANB açısı artmıştır. Total ön yüz yükseldiği ve alt yüz yükseldiği artmış, overbite azalmıştır. Kafa kaidesi Üe mandibular düzlem arasındaki açı artmıştır, palatinal düzlem Üe mandibular düzlem arasındaki açı artmıştır. Kafa kaidesi açısı artmıştır. Overjet artmıştır. Alt keserlerin eğimi değişmiştir, linguale doğru devrilmişlerdir. FR-3'ün yumuşak doku profiline çok olumlu etküeri olmuştur. Alt dudak, yumuşak doku B noktası ve yumuşak doku pogonlon geriye doğru hareket etmiştir. 59
Özet (Çeviri)
The study was designed to evaluate the efficiency of FR-3 appliance on functional CI İH malocclusion cases. A total of 45 functional CI HI cases were chosen out of general clinic intake. 25 were treated with the FR-3 appliance and 20 were taken as a control group, no treatment was applied to them. Patients that were treated with FR-3 have the following characteristics; - CI HI with maxillar deficiency - Functional anterior cross-bite - Absence of anterior openbite - Patients in mixed dentition The mean age in the treatment group was 8.4 (minimum 7.3, maximum 9.7) years. And in the control group it was 8.8 (minimum 7.5, maximum 9.8) years. Observation period was one year for both groups. Measurements were obtained from lateral cephalometric films that were taken at the begining and at the end of the investigation. The results are as follows; There is not forward growth stimulation of the maxilla as Frankel mentioned. But the redirection of mandibular growth in vertical direction is observed. According to downward and backward rotation of mandible the SNB angle is decreased. ANB is increased. There is an increase in total and lower anterior facial height, and reduction in overbite. The angle between the cranial base and the mandibular plane (S-N/Go-Gn) and the angle between palatal plane and mandibular plane (ANS-PNS/Go/Gn) are increased. The cranial base angle is opened. Overjet is increased. The inclination of lower incisors is changed, they are retroclined. FR-3 has a beneficial effect on the soft tissue profile. There is a retraction of lower lip, soft B point and soft pogonion. 60