Klinik olarak normal sığırlar ile reticulo-peritonitis traumatica'lı sığırların teşhis ve prognozunda serum protein elektroforezi ve SGOT ile LDH enzim düzeyleri üzerinde karşılaştırmalı araştırmalar
- Tez No: 60633
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
*- 65 ÖZET 1- Bu çalışma, sığırlarda Reticulo-Peritonitis Traumatica 'mn teşhis ve prognozunda serum protein elektroforetik bulguları ve SGOT, SGPT ve LDH enzim aktivitelerinin önemini saptamak amacı ile yapılmıştır. 2- Çalışmamızın materyalini 30 adet klinikman normal ve 20 tane de RPT'lı olmak üzere toplam 50 inek oluşturmuştur. 3- Gerek normal ve gerekse RPT'lı hayvanlarda klinik muayene, kan bul guları, total protein, serum protein elektroforezi ve plazmada enzim aktivitele rinin tayini yapılmıştır. 4- Hayvanlar, muayene şemasına uygun olarak muayene edilmiş, ağrı de neyleri ve metal dedektörden yararlanılmıştır. 5- Kan çalışmalarında total leucocyte, hematokrit ve formül leucocyte değerleri saptanmıştır. 6- Serum protein elektroforezi selülozasetat yöntemiyle Helena elektro- forez cihazında; serum total protein tayini ise Biüre metodu ile yapılmıştır. 7- SGOT ve SGPT enzim aktiviteleri modifiye“ Reitman-Frankel ”me todu ile, LDH düzeyi ise modifiye“ Cabaud-Wroblewski ”metodu ile tayin edilmiştir. 8- Kontrol grubu, subakut RPT ve kronik RPT grupları arasında kan bul gularının istatistiki farklılıkları Tablo XII 'de; total protein, elektroforetik bul gular ve enzimlerin istatistiki farklılıkları Tablo XIII 'de gösterilmiştir. 9- Prognozu iyi ve prognozu kötü RPT grupları arasındaki istatistiki fark^ lılıklar Tablo XV'de verilmiştir.-* 66 - 1 10- Sonuç olarak, RPT'h ineklerin teşhis edilmelerinde ve prognozun de ğerlendirilmesinde klasik muayene yöntemlerinin yanında total protein, elekt- roforetik bulgular ve enzim değerlerinin saptanmasının yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
'- 67 - SUMMARY 1- This study was made to evaluate the significance of the findings of the serum protein electrophoresis and the activity leves of SGOT and LDH in the diagnosis and prognosis of traumatic reticulo peritonitis in cattle. 2- The materials consisted of 50 cows; 20 cows with traumatic reticulo-pe- ritonitis and 30 clinically normal animals as control group. 3- The clinical examination, blood analysis, total protein and serum protein electrophoresis and the enzyme activity determinations were made in botVi normal and RPT groups. 4- Animals were examined in accordance with examination plan, the pain experiments and ferroscope were used. 5- Total leucocyte, haematocrit values and leucocyte formula were deter mined in the blood samples. 6- Serum protein electrophoresis was performed in Helena Electrophoresis Apparatus by cellulose acetate method and serum total protein determined by Biure method. 7- SGOT and SGPT activities were determined by modified“ Reitman-Fran- kel ”method and LDH activity was determined by modified“ Cabaud- Wroblewski ”method. 8- Statistical differences in blood findings amongst the control group and the subacute and chronic cases of the RPT groups are shown at the Table XII and those in total protein, the electrophoresis findings and the enzymes at the Table XIII. 9- Statistical differences between groups with favourable prognosis and tho se with unfavourable prognosis have been defined in Table XV.- 68 - 10- As a conclusion, it has been found out that in addition to classical exami nation methods for the diagnosis and the evaluation of the prognosis in RPT the elect rophoretic findings, the total protein and the enzyme deter minations will be of great value.