Frankel'in fonksiyon düzenleyicisi FR-3'ün klas III vakalarda ön-arka yöndeki etkilerinin sefalometrik olarak incelenmesi
- Tez No: 18221
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada FrânkePin Fonksiyon Düzenleyici (FR-3) aygıtının et kilerinin incelenmesi amacı ile FR-3 aygıtı ile tedavi edilen Kİ. III maloklüz- yonlu bireylerden oluşan tedavi grubunda meydana gelen değişikliklerle, yi ne KI.III maloklüzyonlu hiç tedavi görmemiş bireylerden oluşan bir kontrol grubunda meydana gelen değişiklikler birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın materyalini 40 fonksiyonel KI.III anomali gösteren birey den tedavi veya kontrol öncesi ve sonrası seri olarak alınan 80 profil uzak röntgen resmi oluşturmaktadır. Başlangıç yaş ortalaması 9.5 yıl olan 10 kız, 10 erkek birey tedavi grubunu, başlangıç yaş ortalaması 9.3 yıl olan 10 kız, 10 erkek birey kontrol grubunu oluşturmaktadır. Tedavi grubunda orta lama tedavi süresi 1.9 yıl, kontrol grubunda ortalama kontrol süresi 1.8 yıl dır. Tedavi veya kontrol süresince meydana gelen değişiklikleri belirle mek amacı ile uzak röntgen resimleri üzerinde sefalometrik analiz yapılmış, 1 7 açısal 1 3 milimetrik olmak üzere toplam 30 parametre ölçülmüştür. Her grup içindeki aynı hastalara ait tedavi veya kontrol sonrası-ön- cesi değerler arasındaki farkların istatistiksel önemi Wilcoxon testi ile belir lenmiştir. Tedavi ve kontrol grupları arasındaki farkların önemi Mann-Whit ney testi ile saptanmıştır. FR-3 aygıtı ile yapılan tedaviye bağlı olarak meydana gelen değişik likleri belirlemek amacı ile ölçülen 30 değişkenden sadece 13'ünde istatis tiksel önemli değişiklikler bulunmuştur. FR-3 tedavisine bağlı olarak bulu nan önemli değişiklikler şunlardır: Tedavi başında negatif olan overjet artı rılarak pozitif duruma geçmiştir. Overbite azalmıştır. Alt kesici dişlerde ret- rüzyon meydana gelmiştir. Alt ve üst çene arasında sagittal yöndeki ano mali belirli bir ölçüde düzeltilmiştir; ANB açısında olumlu yönde bir değişim gözlenmiştir. SNB açısında azalma görülmüştür. Konveksite açısında (N-A-Pog) olumlu yönde bir değişim görülmüştür. Alt çenenin aşağıya ve -50 direction is emphasized and the following changes have been observed; the Y angle, the angle between the cranial base and the mandibular plane (S-N/Go-Gn), the maxillo-mandibular planes angle (ANS-PNS/Go-Gn), and the anterior lower face height (ANS-Gn) have been increased. In the treatment group the increases in the total posterior heigth (S-Go) and the mandibular length (Ar-Go) have been found to be less than the control group.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of the function regulator FR-3 is investigated. For this purpose the changes in the Class III treatment group and the untreated Class III control group are compared. The material of this investigation consisted of 40 functional Class III malocclusion subjects. The treatment and the control groups have been formed of 20 Class III cases each (10 boys and 10 girls). The mean age in the beginning of the treatment is 9.5 years in the FR-3 group, and 9.3 years in the beginning of the observation period of the control group. The mean treatment period of the FR-3 group is 1.9 years and the mean observation period of the control group is 1.8 years. 80 lateral cephalometric radiographs have been taken in the beginning and in the end of the investigation. 17 angular and 13 linear parameters have been measured on each cephalogram. The statistical significance of the variations in the measurements during the observation period of each patient in both groups has been determined by the Wilcoxon test. The statistical significance of the differences between the treatment and control groups has been compared by the Mann-Whitney U test. In order to determine the real effects of the function regulator FR-3 therapy, the changes in the treatment and the control groups have been compared and only 13 of the 30 parameters showed significant changes. These changes are as follows: The negative overjet in the beginning is turned to positive after treatment. The overbite is decreased. Retrusion of the lower incisors is observed. The sagittal discrepancy between the mandible and maxilla is corrected to some extend (an increase is observed in the ANB angle). There is a decrease in the SNB angle. The angle of convexity has improved. As a result of producing a downward and backward mandibuler rotation, the vertical component of its growth -50 direction is emphasized and the following changes have been observed; the Y angle, the angle between the cranial base and the mandibular plane (S-N/Go-Gn), the maxillo-mandibular planes angle (ANS-PNS/Go-Gn), and the anterior lower face height (ANS-Gn) have been increased. In the treatment group the increases in the total posterior heigth (S-Go) and the mandibular length (Ar-Go) have been found to be less than the control group.