Türkiye'de din sosyolojisi -Şerif Mardin örneği-
Sociology of religion in Turkey: The case of Şerif Mardin
  1. Tez No: 207468
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNERİGÖK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİN YAŞAR DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'de Din Sosyolojisi -Şerif Mardin Örneği- adlı bu çalışmanın amacı Türkiye'de din sosyolojisi biliminin doğuşunu ve tarihsel gelişimini Şerif Mardin örneği üzerinden bilimsel anlamda ortaya koymaktır. Araştırma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde sosyoloji ve din sosyolojisinin genel görünümlerini açıklamaya çalıştık. Birinci bölümde Türkiye'de din sosyolojisi düşüncesinin tarihsel serüveni çerçevesinde yoğunlaşmak gerektiğini düşündük. İkinci bölümde ise Şerif Mardin'in hayat öyküsünü, eserlerini, sosyoloji düşüncesini ve bilim anlayışını inceledik. Üçüncü bölümde de konunun gereği olarak Şerif Mardin'in din sosyolojisi anlayışını daha çok metodolojik bir düzlem içinde ele aldık. Bu çerçevede ayrıca Şerif Mardin'in din sosyolojisinin merkezinde yer alan ?din-toplum?, ?din-ideoloji?, ?din-kültür? ve ?din-siyaset? gibi konuları incelemeye çalıştık. Sonuç bölümünde ise elde ettiğimiz bulguların sosyolojik yorumunu sunmaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
As the title, Sociology of Religion in Turkey: the Case of Şerif Mardin, suggests, the purpose this study is to explain the historical roots of sociology of religion and its development in Turkey through the study of Şerif Mardin?s works. The thesis consists of an introduction, three chapters and a conclusion. The introduction explains the general view of sociology of religion and sociology. In chapter one, we focused on the historical development of sociology of religion. In chapter two, attention is given to Şerif Mardin?s biography, his works and his sociological and scientific approaches. In chapter three, we discussed about Mardin?s sociology on a methodological ground. In that, attention is given to the relations between ?society and religion?, ideology and religion, culture and religion, and politics and religion by focusing on Mardin?s major works on religion. In conclusion, a general reconsideration of the study?s findings is given