Overlapping male and female spheres: A study of the gender relations in Elizabeth Gaskell's North and South, George Eliot's Middlemarch, and Henry james's the portrait of a lady
Örtüşen kadin ve erkek dünyalari: Elizabeth Gaskell'in North and South, George Eliot'in Middlemarch ve Henry James'in the portrait of a Lady romanlarinda toplumsal cinsiyet ilişkilerinin çalişilmasi
- Tez No: 207475
- Danışmanlar: PROF.DR. HİMMET UMUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez Victoria dönemi Ingiliz ve Anglo-Amerikan romanında toplumsal cinsiyet rollerinin etkilesimini inceler. Çalısma özellikle Elizabeth Gaskell, George Eliot ve Henry James'in romanlarında betimlenen, degisen ve birbirleriyle örtüsen roller üzerine odaklanır. Toplumsal cinsiyetin olusumu ve dönemin degismez normlarının yeniden yapılandırılması, Victoria dönemi edebiyatında kadına boyun egdiren dönemin kültür ve kurumlarına karsı incelenmektedir. Bu dönem `'evdeki melekler'' ve `'ayrı dünyalar'' doktrinlerinin tanımladıgı degismez kimlikler ve roller talep etmesine ragmen, bu tezde ele alınan kurgusal karakterler tersini ortaya koyar. Aslında Victoria döneminin degisen yapısı dönemin edebiyatı üzerinde etkili olmustur. Bu baglamda, yazarlar geleneksel ve degismez toplumsal cinsiyet rollerine meydan okur ve kavramın esnekligine isaret ederek çalısmalarında yeni roller sunarlar. Toplumsal cinsiyetin esas gerçek olmadıgı ve degisime açık oldugunu savunan kültürel feminist kuramlarından faydalanıldıgında, çoklu toplumsal cinsiyet rollerini okumak mümkündür. Bu çalısma kurgusal karakterler incelendikten sonra, toplumsal cinsiyetin degismezlik kavramına direnç gösterdigini ispat etmektedir. Nasıl bir kadın erkek rolüne soyunmayı deniyorsa erkek de kadın rolüne girebilir diyen yazarlar, çoklu toplumsal cinsiyet rollerinin mümkün oldugunu ve hem kadın hem de erkek için zararlı olan, ataerkil kurallarının da kırılabilirligini ileri sürerler
Özet (Çeviri)
This thesis explores the interplay of gender positioning in the Victorian novel and the Anglo-American novel. Particularly, the study focuses on the shifting and overlapping gender roles described in the novels by Elizabeth Gaskell and George Eliot, and Henry James. The constructions of gender and reconstruction of fixed norms of the period are investigated in the Victorian literature against the backdrop of the period?s institutions and culture which privileged the submission of women. Although the Victorian Age demanded fixed identities and genders defined by the doctrines of `?angels in the house?? and `?separation of spheres??, the fictional characters studied in this thesis reveal the contrary. In fact, the changing nature of the Victorian society had an impact on the fictional writing of the period. In this respect, Elizabeth Gaskell, George Eliot and Henry James challenged the traditional and fixed gender roles and presented new ones in their works by pointing out to the flexibility of gender. Taking from cultural feminist theories that gender is not an essential truth which is open to change, it is possible to read multiple genders. After studying the fictional characters the study manifests that gender resists fixity. Since a woman character tries to fit into a male role and male into a female, the writers suggest the possibility of multiple readings of gender and the breakability of the patriarchal rules, damaging not only to women but also to men.