Ailenin sosyo-ekonomik ve demografik özellikleri ile mezun olunan okul ve özel dershanenin öğrencilerin kontrol odakları, akademik tutumları ve liselere giriş sınavındaki başarıları üzerindeki etkileri
Effects of family soco-economic and demographics along with school and private preparatory courses an the locus of control, academiz attitudes, Turkish-Mathematics and mathematicsscience achievement of lycee seniors who entered into the lycee entranc
- Tez No: 207474
- Danışmanlar: PROF.DR. M. RUHİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Batman ili kent sınırları içinde yer alan üçü özel altısı ise devlet olmak üzere, toplam dokuz ilköğretim okulunun son sınıflarında okuyan ve 2006 Yılı Liselere Giriş s?nav?na kat?lan 380 öğrencinin aile sosyo-ekonomik ve demografik özellikleri, mezun oldukları okul grubu, özel dershaneye devam edip etmedikleri ile öğrencilerin kontrol odaklar?, akademik tutumlar?, s?navdaki Türkçe-Matematik ve Matematik fen başarıları aras?ndaki ilişkiler ile aile sosyo-ekonomik ve demografik özellikleri, mezun olunan okul grubu ve özel dershanenin öğrencilerin kontrol odaklar, akademik tutumları, Türkçe- Matematik ve Matematik-Fen başarılarındaki varyasyon üzerindeki ortak ve bağımsız etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Aile sosyo-ekonomik ve demografik özelliklerinin dikkate al?nmadan yap?lan tek-yönlü varyans analizleri sonuçlar?, hem mezun olunan okul grubunun ve hem de özel dershanen öğrencilerin kontrol odakları ve akademik tutumları ile Liselere Giriş sınavındaki Türkçe- Matematik ve Matematik-Fen başarılarındaki varyasyon üzerinde önemli etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Korelasyon analizleri sonunda elde edilen bağıntı katsayıları, hem aile sosyoekonomik ve demografik özelliklerinin göstergeleri olan babanın eğitim düzeyi, babanın meslek saygınlığı, annenin eğitim düzeyi, ortalama aylık gelir, kardeş sayısı, hane veya ailedeki kişi sayısı değişkenlerinin kendi aralarında, hem söz konusu değişkenlerle mezun olunan okul grubu ve özel dershaneye devam arasında ve hem de seçilmiş olan tüm bu bağımsız değişkenlerle öğrencilerin kontrol odakları ve akademik tutumları ile Liselere Giriş S?nav?ndaki Türkçe-Matematik ve Matematik-Fen başarıları arasında önemli ilişkiler olduğunu göstermektedir. Korelasyon analizleri sonunda elde edilen sonuçlardan hareketle yap?lan regrasyon analizi sonuçlar?, aile sosyo-ekonomik ve demografik özellikleri ile mezun olunan okul grubu ve özel dershanenin öğrencilerin kontrol odakları ve akademik tutumları ile Liselere Giriş S?nav?ndaki Türkçe-Matematik ve Matematik-Fen başarılarındaki varyasyon üzerindeki ortak etkilerinin istatistiksel olarak önemli olduğunu göstermektedir. Analiz sonuçları, seçilmiş bağımsız değişkenler tarafından öğrencilerin Liselere Giriş Sınav?ndaki Türkçe-Matematik ve Created with novaPDF Printer (www.novaPDF.com). Please register to remove this message. Matematik-Fen başarılarında açıklanan varyasyon miktarının öğrencilerin kontrol odakları ve akademik tutumlarında açıklanan varyasyon miktarından çok daha fazla olduğunu göstermektedir. Ayr ca elde edilen bulgular, ? aile sosyo ekonomik ve demografik özellikleri ile birlikte analizlere girdiklerinde, hem mezun olunan okul grubunun ve hem de özel dershanenin öğrencilerin kontrol odakları ve akademik tutumları ile Türkçe-Matematik ve Matematik-Fen başarılarındaki varyasyon üzerindeki etkilerinde ciddi düşüşler olduğunu göstermektedir. Kısacası, bu araştırmanın bulguları, aile sosyo-ekonomik özelliklerinin ve özellikle de bu özelliklerden biri olan babanın eğitim düzeyinin öğrencilerin kontrol odakları ve akademik tutumlar? ile Liselere Giriş Sınavındaki Türkçe-Matematik ve Matematik-Fen başarılarındaki varyasyonu etkileyen en önemli faktör olduğunu, başta babanın mesleki saygınlık derecesi, annenin eğitim düzeyi, ailenin sahip olduğu ortalama aylık gelir, sahip olduğu çocuk sayısı ve hanedeki kişi sayısı ile öğrencinin mezun olduğu okul grubu ve özel dershaneye gidip gitmemesinin de babanın sahip olduğu eğitim düzeyine bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktad?r.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at investigating the independent, joint and relative effects of family soio-economic and demographic characteristics along with the type of school and attendance to the preparatory courses on the variation in the locus of control, academic attitudes, Turkish- Mathematics and Mathematics-Science achivement 380 seniors stdents who entered into 2006 Lycee Entrance Examinatin, as selected from the nine private and public primary schools taking place within the metropolitan boundaries of Batman, a significantly developed city of South Eastern Anatolia. Both the independent effects of the school type and private preparatory courses on the variations in locus of control, academic attitudes, Turkish-Mathematics and Mathematics achivement of the students were found to be significant, in cases where family socioeconomic and demografic characteristics were not taken into consideration. The correlation coefficients obtained at the end of the correlation analyses indicatet that there are significant relatinships among the indicators of the family socio-economic status as including the father?s educational attainment, father?s occupational status, mother?s educational attainment family verage incoma and the family demografic characteristics as including the number of siblings and family or household size. Results of the correlation analysis indicated that there are significant relationships between the family socio-economic and demografic characteristics and the type of school and attendance to the private preparatory courses. Finally results of the correlation analysis indicated that there significant relationships between the three sets of the independent variables and the dependent variables as including students? locus of control, academic attitudes, Turkish-Mathematics and Mathematics-Science achievement. Results of the multiple regression analiysis indicated that the joint effect of the family socio-economic and demografic characteristics along with the type of school and attendance to the private preparatory courses on the variations in the students? locus of control, academic attitudes, Turkish-mathematics and Mathematics-Science achivement is significant. When entered into the regression equations with the family socio-econimic and demografic characteristics, significant decreases were observed in the independent effects of both the type Created with novaPDF Printer (www.novaPDF.com). Please register to remove this message. of school and private preparatory courses on variations in locus of control, academic attitudes, Turkish-mathematics and Mathematics-Science achievement of the students entering into the Lycee Entrance Examination. Finally, results of the multiple regression analysis showed that, family socio-economic characteristics, more particularly father?s educational attainment is the most significant independent variable with respect to its independent contribution in explaining the variation in primary school seniors? locus of control, academic attitudes, Turkish-Mathematics and Mathematics-Science achievement in the Lycee Entrance