XX. yüzyılda Türk müziği'nin durumu
The stuation of traditional Turkish music in XX. century
  1. Tez No: 207480
  2. Yazar: MİRAÇ BİRCAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALÂEDDİN YAVAŞÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Tarih, Music, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde hazırlamıs oldugum Yüksek Lisans Tezimde XX. Yüzyılda Türk Müzigi'nin Durumu'nu; kronolojik bir sıra içerisinde bu yüzyılda yasamıs müzik adamları ve Türk Musikisi'ne katkılarıyla; dönem içinde Türk Musikisi egitimi veren kuruluslarla, bu yüzyılda kurulan Türk Müzigi devlet toplulukları ve Radyolarla; bu yüzyıldaki operetler ve yine bu yüzyıl içinde gelisen plâkçılık unsuru ile genel manada ortaya koymaya çalıstım. Bu incelemede Türk Musikimiz'in nerede dogdugu, bir kültür aracı olarak nasıl kullanıldıgı, günümüze gelene kadar hangi evrelerden geçtigi ve esas konu olan Türk Müzigi'nin XX. Yüzyıldaki durumu arastırılmıstır. Tahlil sonucunda yüzyıllara göre Türk Müzigi'nin geçirdigi evreler ve bu evrelerde Musikimize bakıs açısı ile XX. Yüzyılın basından günümüze kadar olan dönemdeki sosyo-kültürel degisimler, plâk sanayisinin gelismesi ve dolayısıyla gerek musikisinasların, gerek Türk Halkı'nın dili, kültürü ve sanat anlayısıyla; Klâsik ûslup ile yakın dönemde Musikimizde gerek icra gerek anlayıs farklılasmaları arasında ikiye bölünerek yola devam etmeleri ile Türk Musikisi'nin icra, tavır ve anlayıs itibariyle ?Klâsik Türk Musikisi?nin estetik anlayısından uzaklasmaya basladıgı tespit edilmistir. ii Kültürümüz açısından, Klâsik Türk Musikisi'nin gelecek nesillere aktarılması, temel bir gerekliliktir. Bu aktarımın dogru ve saglam adımlarla ilerlemesi, ancak tüm dönemlerin detaylı bir seklide incelenmesiyle mümkündür. Yapılan inceleme ve arastırmalar, musiki zevki ve kültürü yüksek, daha bilinçli bir gelecek hazırlanması bakımından büyük önem tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
In my master?s thesis, which i prepared in Halic University Social Sciences Institute, i have tried to explain the situation of traditional turkish music in XX. century with a chronological order and the musicians in those days, and their contributions to turkish traditional music. The institutions, offering a traditional turkish music education in XX. century, also the state-owned turkish music groups and radio broadcasts and operettas, and in this century developed recording technics are introduced in a general manner. The origin of turkish music, the way how it is used as an important cultural tool, it?s development until today, finally and most importantly the situation in XX. century are analysed in this study. At the end of this analyse, it is determined that, turkish traditional music has developed and changed itself in centuries. With the evolutions in sociocultural situation, recording industry, language, culture and art aspect, the musicians and the turkish people began to differentiate in two ways between classical old-fashion style and new age modern style. That means, it is determined that the musicians began to diverge from the esthetic style of turkish traditional music. iv For the sake of our culture, transfer of traditional turkish music to forthcoming generations is a fundemental necessity. An accurate and trustworthy process of this transfer is only possible with the detailed analyse of all periods of turkish traditional music. Detailed analyse of all musicians and all eras with this aspect is very important for strong fundamentals of turkish traditional music, also for a conscious and better future by means of musical taste and culture.