Türk müziğinde viyolonsel
Violoncello in Turkish music
- Tez No: 207481
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PINAR SOMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalısmada amaç, Türk müziginde kullanılan viyolonselin, gerek tarihsel gelisimi ve yapısal özellikleri, gerekse icra teknigi yönünden, batı müziginde kullanılan viyolonsel ile farklılıklarını incelemek ve ortaya koymaktır. Yöntem olarak kaynak tarama kullanılmıstır. Bu arastırmada içerik olarak, viyolonselin tarihsel gelisiminden bahsedilmis, Türk müzigindeki icraya has bazı yapısal degisiklikleri belirtilmis ve yine aynı bölüm içerisinde viyolonsel icrasıyla ilgili genel bilgiler verilmistir. Ayrıca Türk müzigi ses sisteminden bahsedilmis ve buna göre viyolonsel icrasındaki faklılıklar vurgulanmıstır. Bazı makamlar hakkında bilgiler verilmis, diziler viyolonsel üzerinde gösterilerek örneklerle pekistirilmistir. Sonuç olarak, Türk müzigindeki viyolonselin özellikleri ve farklılıkları ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to study and point out the differences between the violoncello used in Turkish music and the violoncello used in the Western music in terms of historical development and structural features as well as performance technique. The resource scanning method has been used. In this study, the historical development of the violoncello has been mentioned, some structural modifications specific to the performance in Turkish music have been indicated and general information have been supplied as regards the violoncello performance. On the other hand, the vocal system of the Turkish music has been mentioned and differences in violoncello performance have been emphasized. Information have been given about some of the musical modes, the strings have been indicated on the violoncello and reinforced with examples. As a result, the peculiarities and differences of the violoncello in Turkish music have been revealed.