Türkiye'de haber dergiciliği, yeni aktüel, tempo ve haftalık dergilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Research of news magazine publishing, new actual, tempo and weekly magazines as comparable in Turkey
- Tez No: 207502
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP YELDA KABAN KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Günümüz Türk haber dergiciligin içinde bulundugu durumu incelemeyi amaçladıgımız bu çalısmada, haber dergiciliginin dünyada ve Türkiye'deki dogus ve gelisim evreleri sunulmus, son dönemde Türk haber dergiciliginde etkili olan üç derginin karsılastırmalı olarak islenen haber konuları ve tiraj analizleri yapılmıstır. Dört bölümden olusan çalısmanın birinci bölümünde iletisim, haber ve dergi kavramlarının tanımları ve tarihsel süreç içinde iletisim sekillerinin ve haber aktarımın gelisimi özetlenmistir. kinci bölümde ise Batı kaynaklı bir kavram olan haber dergiciliginin dünyadaki basarılı temsilcilerinden bazı örnekler sunulmaya çalısılmıstır. Girisinde Tanzimat'la baslayan Türk dergicilik tarihinin bir özetinin yapıldıgı üçüncü bölümde ilk Türk haber dergisi Akis ve ardından gelen diger dergiler onar yıllık periyotlarla aktarılmaya çalısılmıstır. Günümüzdeki haber dergileri hakkında bilgilerin de sunuldugu bu bölümde dergilerin yayına baslama, basarılı ve ya basarısız olma sebeplerini daha iyi anlayabilmek için dönemlerin sosyal ve siyasi kosulları da özetlenmistir. Çalısmanın son bölümünde ise, 2000'li yıllarda giderek tirajları düsen Yeni Aktüel, Tempo ve Haftalık haber dergilerinin 2005 yılına gelindiginde eszamanlı olarak fiyatlarını 1 Yeni Türk Lirasına indirmeleriyle baslayan yüksek tirajlı yeni dönem incelenmeye çalısılmıstır. Üç derginin karsılastırmalı olarak indirim öncesi ve sonrası altı aylık haber konularındaki sıklık ve tirajlara etkilerinin incelendigi bu bölüm grafik ve genel degerlendirme yazılarıyla sonuçlandırılmıstır
Özet (Çeviri)
It is presented the phases of birth and development of the news magazine publishing in Turkey and in the World and it is analyzed news subjects and circulation examined as comparable of the three magazines which are effective recently in Turkish news magazine publishing in this study which we aim to examine the situation where Today?s Turkish news magazine publishing in. It is summarized forms of communications and development of transfer of the news during the history and descriptions of communication, news and magazine concepts in chapter one of this study. It is tried to present some examples of successful representatives of news magazine publishing which is a concept from Europe in chapter two. It is tried to narrate first Turkish news magazine ?Akis? and subsequently the other magazines in periods with ten years in chapter three where it is summarized the history of Turkish magazine starting Reforms in its entrance. It is summarized social and political conditions of the periods in order to understand better the reasons of starting issue, success or failure of the magazines in this chapter where is presented the information about today?s news magazines. In the last chapter of this study, it is tried to examine the new period with high circulation where their prices are brought down as 1 New Turkish Lira synchronous in 2005 year but, lower circulation of New Actual, Tempo and Weekly news magazines in 2000s. This chapter, which is examined frequency in news subjects with six months and effects to circulation before and later of the discount of three magazines as comparable, is concluded with graphics and evaluation writings.