Anonim şirketlerin temsili
Representation on joint stock companies
  1. Tez No: 207501
  2. Yazar: ZAFER İŞERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER PEKDİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gerçek ve tüzel kisiler, ticari hayatımızın bugün göstermis oldugu büyük degisim vefarklılıklardan ötürü sürekli bizzat hukuki islem tesis edememektedir. Bu anlamda tüzelkisilerin taraf olacagı hukuki islemler de temsilci vasıtasıyla yapılmaktadır.Sahip oldugu sermaye ve hissedar potansiyeli ile ülke ekonomisinde büyük roloynayan ticari sirketlerden birisi ve belki de en önemlisi Anonim Sirketlerdir. AnonimSirketlerde temsil, sirketi hak sahibi yapabilme ve sirketi borca sokabilme yeterliliginibahseden temsil yetkisidir.Temsil, temsilcinin, hukuki hüküm ve neticeleri temsil olunanan ait olmak üzere,temsil olunan adına ve hesabına veya sadece temsil olunan hesabına bir hukuki islemyapabilme salahiyetidir. Temsil yetkisi, aktif-pasif, dogrudan-dolaylı, iradi-kanuni seklindeayrımlara tabi tutulabilmektedir. Anonim sirketler açısındansa temsil yetkisi, kanuni ve iradiolmak üzere ikili bir ayrıma tabi tutulabilmektedir.Hukukumuzda Anonim Sirketlerde temsil etkisi, kanunen yönetim kurulunaverilmistir. Ne var ki TTK., sirket ana sözlesmesine konulabilecek bir hüküm ile temsilyetkisinin bir baska kisi ya da organa bırakılabilecegini belirtmektedir. Bu manada, murahhasüye, murahhas müdür ya da zorunlu hallere tasfiye memurları temsil yetkisine sahipolabilmektedir.Anonim Sirket ana sözlesmesinde aksi öngörülmedigi müddetçe kanunun göstermisoldugu temsil yetkisi, ?birlikte temsil? ilkesi kabul edilecektir. ?Çifte mza Kuralı? da denilenbu durum, bir nevi temsil yetkisinin sınırlandırılması halidir. Bir baska sınır ise temsilyetkisini Anonim Sirketin subesi isleriyle sınırlandırılmasıdır. Kanunumuz, bu iki halindısında temsil yetkisini sınırlandırmanın ancak sirketin iç isleyisiyle alakalı olacagını, bunundısında bir sınırlandırmanın üçüncü kisiler için hüküm ifade etmeyecegini ne var ki sirketin,üçüncü kisinin bildigini ispat ederek sorumluluktan kurtulabilecegini belirtmektedir.Temsil yetkisinin tesisi ve ortadan kaldırılması için tescil ve ilan sartının yerinegetirilmesi benimsenmektedir. Normal sartlar altında temsil yetkisini kaldırılması durumuiçin TTK.'da böyle bir düzenleme getirilmemistir. Ne var ki Borçlar Kanunumuzda yer alanhükümlerin yorumu yoluyla tecil ve ilanın üçüncü kisilerden kaynaklanan bir zorunlulukoldugu söylenebilir. Bu zorunlulugun istisnası ise, temsilcinin vefatı, sirketin feshi, sirketiniflası, temsilcinin gaipligine karar verilmesi vb. kaçınılmaz hallerdir. Bu tür hallerde temsilyetkisinin kendiliginden ortadan kalkacagı tartısmasızdır.
Özet (Çeviri)
This repesentation is about the authority of commercial companies. This authority hassome types, which are directly, indirectly, active,passive, potestative and legal authority.Aspecially for business companies has only two types which are legal and potestativeTurkish Trade Law adopt the legal authority type for business companies. But it saysthat, if companies choose another form which is differant from legal authority. This is apotestative type. Companies can use external member which is member of board or externalmaneger.Authority is set up with registration and advertisement. These are first provision forlimit which about thirth persons. Turkish Trade Law do not say anything about end of theauthority. So Depts law say something which is about end of this authority. Lawyers thinkthat registration and advertisement are obligatory for the end.Authority can limited with only two ways. These are ?together authority? and ?fordepartment? Together Authority is meaning of two signature which are member?s of board.And other; various company working at very large area. And they need much department. Soall department must have a management. This manegement has authory for only thisdepartment?s works.Some times the author persons can be change. For example bankruptcy etc.At thistimes the authory finish spontaneously